ՀՀ տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարի տեղակալ Բորիս Դեմիրխանյանն օգոստոսի 14-ին ընդունեց Իրաքի Հանրապետության կապի նախարարության պատվիրակությանը` կապի եւ ենթակառուցվածքների պետական ընկերության (ITPC) գլխավոր տնօրենի պաշտոնակատար Նադիմ Լաֆթա Խաջուր Ալ-էլայաուվիի գլխավորությամբ:
ՀՀ տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության լրատվական ծառայությունից NEWS.am_ին հայտնում են, որ Բորիս Դեմիրխանյանը, ողջունելով հյուրերին, ներկայացրեց այն ոլորտներն ու ուղղությունները, որոնց շուրջ քննարկումներ ու հանդիպումներ կլինեն պատվիրակության` Հայաստանում գտնվելու 3 օրերի ընթացքում:
Նախարարության առաջարկությամբ` այցի ընթացքում նախատեսված են հանդիպումներ Հայաստանի բուհերի ու գիտահետազոտական մի քանի ինստիտուտների, հեռահաղորդակցության խոշոր օպերատորների եւ ՏՏ ոլորտի ընկերությունների հետ:
Հանդիպման ընթացքում ծավալուն անդրադարձ կատարվեց հեռահաղորդակցության ոլորտին։ Նախարարի տեղակալը ներկայացրեց Հայաստանի տարածքում ինտերնետ ցանցի հասանելիության ցուցանիշները, օպերատորների աշխատանքը, ներդրվող նոր տեխնոլոգիաները:
Նադիմ Լաֆթա Խաջուր Ալ-էլայաուվին ընդգծեց, որ պատվիրակության այցի նպատակը հենց այս ոլորտում համագործակցության եզրեր գտնելն ու Հայաստանում կայացած ենթակառուցվածքների վերաբերյալ փորձի փոխանակումն է:
Կողմերը քննարկեցին նաեւ Տեղեկատվության մշակման ազգային կենտրոն (Data center) ստեղծելու երկու երկրների մոտեցումները: Իրաքյան կողմը հայտնեց, որ նույնպես հետաքրքրված է ազգային Data center-ի կառուցման ծրագրով, եւ այդ ուղղությամբ նախնական քայլեր արդեն իսկ արվում են:
ՀՀՌՑ ներկայացուցիչը կիսվեց Հայաստանի թվային հեռուստատեսության ներդրման փորձով: Հյուրերը հետաքրքրվեցին գործընթացի մանրամասներով` հայտնելով, որ պատրաստվում են իրականացնել թվային հեռուստացանցի կառուցման ծրագիր, եւ այս ուղղությամբ հնարավոր է համագործակցություն։
Քննարկվեցին նաեւ արբանյակային ծրագրերի շուրջ գործակցության հնարավորությունները:
Քանի որ հնարավոր համագործակցության ուղղությունները բազմաթիվ են, կողմերը նշեցին, որ առաջին այցի արդյունքների ամփոփումից եւ ընդհանրացումից հետո, կուղենշվեն երկուստեք գործակցության հետագա քայլերը:

Заместитель министра транспорта, связи и информационных технологий Армении Борис Демирханян 14 августа принял делегацию Министерства связи Ирака во главе с и.о. гендиректора Государственной компании связи и инфраструктур (ITPC) Надимом Лафтом Хаждуром Аль-Элайауви.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Министерства транспорта, связи и информационных технологий Армении, в ходе встречи Демирханян представил гостям те области и направления, вокруг которых состоятся обсуждения и встречи в течение трех дней пребывания иракской делегации в Армении.
По предложению Министерства в ходе визита запланированы встречи с представителями вузов и научно-исследовательских институтов Армении, компаний сферы ИТ и крупных операторов телекоммуникационной области.
Во время встречи особое внимание было уделено телекоммуникационной сфере. Замминистра представил показатели доступности интернет-сети на территории Армении, работу операторов, внедряемые новые технологии.
В свою очередь, Надим Лафта Хаждур Аль-Элайауви подчеркнул, что цель их визита – найти пути сотрудничества именно в этой области, а также обмен опытом по инфраструктурам, состоявшимся в Армении.
Стороны также обсудили подходы двух стран по созданию Национального центра обработки информации (Data center). Иракская сторона заявила о том, что они также заинтересованы программой по созданию национального Data center, и в этом направлении уже предпринимаются предварительные шаги.
В ходе встречи также был представлен опыт внедрения цифрового телевещания в Армении, что заинтересовало иракскую сторону. В центре внимания оказались еще и возможности взаимодействия в рамках спутниковых программ.