ԿԺԴՀ-ի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընը ռազմավարական զորքեր տեսչական այցի ժամանակ հայտարարել է, որ «պատրաստ է որոշ ժամանակ նայել յանկիների հիմար վարքագծին», բայց նրանց խորհուրդ է տալիս թարմ գլխով քննարկել բոլոր դրական ու բացասական կողմերը եւ հասկանալ, որ առճակատումն անբարենպաստ է երկու կողմերի համար։ Այս մասին հայտնել է Կենտրոնական հեռագրային գործակալությունը։
«Նա ասել է, որ ամերիկացի իմպերալիստներն իրենք են իրենց պարանոցին օղակ հագցրել՝ իրենց անխոհեմ առճակատմամբ, բայց նա դեռ որոշ ժամանակ կնայի յանկիների հիմար վարքագծին»,-հայտնել է գործակալությունը։
Առաջնորդն ԱՄՆ-ին խորհուրդ է տվել սթափ գլխով մտածել ու քննարկել բոլոր դրական ու բացասական կողմերը եւ հասկանալ, որ այն ձեռնտու չէ երկու կողմերին։ Լարվածության նվազեցման եւ «զինված բախումը կանխելու համար ԱՄՆ-ն պետք է դադարեցնի սադրանքներն ու մեզ հանգիստ թողնի»։
Եթե ԱՄՆ-ն չհետեւի այդ խորհրդին, ապա «վրա կհասնի պատմական պահը, երբ «Հավսոն»-ի հրետանավորները կբռնեն նրա կոկորդից»։ Հրետանավորներին Կիմ Չեն Ընը խորհուրդ է տվել «միշտ պատրաստ լինել արձակմանը՝ ցանկացած պահի կուսակցության հրամանով մարտի նետվելու համար»։

Лидер КНДР Ким Чен Ын во время инспекторской поездки в стратегические войска заявил, что готов «какое-то время посмотреть на глупое поведение янки», но рекомендует им «со светлой головой взвесить все плюсы и минусы» и понять, что конфронтация неблагоприятна для обеих сторон, привело слова лидера Центральное телеграфное агентство Кореи (ЦТАК).
«Он сказал, что американские империалисты сами надели себе петлю на шею своей безрассудной военной конфронтацией, но он еще какое-то время посмотрит на глупое поведение янки», — сообщило агентство.
Лидер дал совет США «со светлой головой подсчитать все плюсы и минусы от сложившейся ситуации» и понять, что она невыгодна обеим сторонам. Для снижения напряженности и «для предотвращения военного столкновения США … должны прекратить провокацию и оставить нас в покое».
Если же США не последуют этому совету, то «наступит выдающийся исторический момент, когда артиллеристы ракет «Хвасон» схватят их за горло». Самим артиллеристам Ким Чен Ын порекомендовал «всегда быть готовыми к пуску, чтобы в любой момент ринуться в бой по приказу партии».