Հայաստանի բնապահպանության նախարարությունը թույլատրելու է ամանորի նախաշեմին որոշ ձկնատեսակների որսը:
Դեկտեմբերի 4-ից Սեւանի ավազանի բնակչության համար իրազեկման լայն աշխատանքներ կիրականացվեն Բնապահպանության նախարարի հրամանով նախատեսված կարգի վերաբերյալ, համաձայն որի դեկտեմբերի 5-8-ը լճից կհանվեն բոլոր տեսակի լողամիջոցները եւ կարգելվի մուտքը լիճ: Միայն դեկտեմբերի 28-31-ը լճում կթույլատրվի կարաս ձկնատեսակի եւ խեցգետնի որսը, որից հետո մուտքը լիճ կարգելվի մինչեւ հունվարի 20-ը:
եւան ազգային պարկ ՊՈԱԿ-ի տնօրենի ղեկավարությամբ եւ մարզի իրավապահ մամինների ներգրավվածությամբ կստեղծվի աշխատանքային խումբ, որը շուրջօրյա հսկողություն կիրականացնի սահմանված կարգը պահպանելու եւ ձկնագողության բոլոր փորձերը կանխելու ուղղությամբ: Կարգազանցների նկատմամբ կկիրառվեն օրենքով նախատեսված ամենախիստ միջոցները:

Министерство охраны природы Армении в преддверии Нового Года разрешит ловлю раков и отдельных вид рыб.
С 4 декабря для населения Севанского бассейна будут проводиться широкие разъяснительные работы относительно порядка, установленного по приказу министра охраны природы Армении, согласно которому с 5 по 8 декабря из озера будут извлечены всевозможные плавательные средства, после чего будет запрещен вход туда. Лишь в период с 28 по 31 декабря разрешат ловить карасей и раков, после чего лов вновь будет запрещен до 20 января.
Под руководством ГНО «Севанский национальный парк» и при помощи правовых органов области будет создана рабочая группа, которая будет осуществлять круглосуточное наблюдение с целью обеспечить соблюдение установленного порядка и пресечь любые попытки незаконной ловли рыбы.