Աշխատանքային այցով Արցախի Հանրապետությունում գտնվող ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր՝ սեպտեմբերի 1-ին, Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի հետ միասին ներկա է գտնվել Վարդենիս-Մարտակերտ ավտոճանապարհի բացման արարողությանը: Ճանապարհը կառուցվել է համայն հայության նվիրատվություններով՝ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կողմից 2013 եւ 2014 թվականների հեռուստամարաթոնների ընթացքում հավաքագրված միջոցների եւ Հայաստանի ու Արցախի կառավարությունների աջակցությամբ։
ՀՀ նախագահի մամուլի գրասենյակից NEWS.am-ին հայտնում են, որ նախագահներ Սերժ Սարգսյանը եւ Բակո Սահակյանը Արցախի թեմի առաջնորդ գերաշնորհ Պարգեւ Սրբազանի հետ այցելել են նաեւ Դադիվանք՝ ծանոթացել վանական համալիրում իրականացվող վերականգնողական աշխատանքների ընթացքին եւ մոմ վառել Դադիվանքի Սբ. Աստվածածին Կաթողիկե եկեղեցում:
Հայկական երկու հանրապետությունների նախագահները Արցախի Հանրապետության Ասկերանի շրջանում այսօր կայցելեն նաեւ գինու նորաբաց գործարան:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը սեպտեմբերի 2-ին մայրաքաղաք Ստեփանակերտում կմասնակցի Արցախի Հանրապետության հռչակման 26-րդ տարեդարձին նվիրված տոնական միջոցառումներին:

Президенты Армении и Арцаха, Серж Саргсян и Бако Саакян - присутствовали на церемонии открытия автодороги Варденис-Мардакерт. Дорога построена на пожертвования армян всего мира, собранные Всеармянским фондом «Айастан» в 2013 и 2014 годах в ходе телемарафонов, и при содействии правительств Армении и Арцаха.
Как сообщили Новости Армении-NEWS.am в пресс-службе президента Армении,
Серж Саргсян и Бако Саакян вместе с предстоятелем Арцахской епархии Паргевом посетили также Дадиванк, ознакомились с восстановительными работами, которые ведутся в комплексе, и зажгли свечи в церкви Святой Богоматери Дадиванка.
Президенты двух армянских республик в Аскеранском районе Республики Арцах посетят также недавно открывшийся винный завод.
Серж Саргсян 2 сентября в Степанакерте примет участив в торжествах по случаю 26-летия Дня независимости Республики Арцах.