Իրանը կպատասխանի 2015-ին կնքված Գործողությունների համատեղ համընդգրկուն ծրագրի համաձայնագրի վերաբերյալ ցանկացած «սխալ քայլի»։ Այս մասին հայտնել է Իրանի ղեկավար եւ հոգեւոր առաջնորդ այաթոլա Ալի Խամենեին, փոխանցում է Tasnim գործակալությունը։
«Իրանի ժողովուրդը վճռական է տրամադրված ու համաձայնագրի նկատմամբ ցանկացած սխալ շարժում կարժանանա Իսլամական Հանրապետության արձագանքին»,- ասել է Խամենեին։
Սեպտեմբերի 14-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը նորից Իրանին մեղադրել է միջուկային ծրագրի վերաբերյալ։ «գործարքի էությունը» խախտելու մեջ։  «Ես մի բան կասեմ՝ Իրանի շուրջ գործարքը վատագույն գործարքներից մեկն է, որը ես երբեւէ տեսել եմ։ Իրանը շարունակում է բավականին կոպտորեն խախտել համաձայնության ոգին։ Մենք մտադիր չենք հանդուրժել այն, ինչով նրանք զբաղվում են»։

Иран ответит на любое «неверное движение» по заключенному в 2015 году Совместному всеобъемлющему плану действий (СВПД). Об этом заявил руководитель и духовный лидер Исламской Республики Иран аятолла Али Хаменеи, сообщило в воскресенье, 17 сентября, агентство Tasnim.
«Иранская нация стоит твердо, и любое неправильное движение со стороны деспотического режима в отношении СВПД натолкнется на реакцию Исламской Республики», - сказал Хаменеи, передает ТАСС.
14 сентября президент США Дональд Трамп вновь обвинил Иран в нарушении «духа сделки» по его ядерной программе. «Я скажу одно: сделка по Ирану - одна из худших сделок, которые я когда-либо видел. Иран продолжает весьма жестоко нарушать дух соглашения. Мы не собираемся терпеть то, чем они занимаются", - отметил он.