Ըստ էության, Ադրբեջանը բանակցությունները մերժում է: Այս մասին սեպտեմբերի 20-ին Հայաստան-Սփյուռք հերթական համաժողովի շրջանակում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՅԴ Հայ դատի եւ քաղաքական հարցերով գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանը:
Նրա խոսքով՝ եթե անգամ կայանա 2 երկրների ԱԳ նախարարների հանդիպումը, ապա դրա ընթացքում, ավելի շուտ, կսահմանափակվեն Վիեննայում եւ Սանկտ Պետերբուրգում ձեռք բերված համաձայնություններին հետեւելու անհրաժեշտության մասին կրկնելով: «Այդ պահանջներն ամրագրված են նաեւ 1994-1995 թվականների սկզբնական համաձայնագրերում: Սակայն Ադրբեջանը ցույց է տալիս, որ չի պատրաստվում դրանք կատարել»,- հավելեց Մանոյանը:

Азербайджан отрицает переговоры по существу. Об этом заявил в беседе с журналистами 20 сентября, в рамках очередного форума Армения – диаспора, глава офиса «Ай дата» и по политическим вопросам АРФ Дашнакцутюн Киро Маноян.
По его словам, если и состоится встреча министров иностранных дел двух стран, то на ней, скорее всего, ограничатся повторением необходимости соблюдать соглашения, достигнутые в Вене и Санкт-Петербурге. «Эти требования прописаны и в первоначальных соглашениях 1994 – 1995 гг. Но Азербайджан показывает, что не собирается их  выполнять», - добавил Маноян.