Հայ քիմիկոսնեը նոր մեթոդով ստացել են ջերմակարգավորող ծածկույթ տիեզերական սարքերի համար, որի հիմքում վիլեմիտն է։ NEWS.am-ի թղթակցին Հայաստանի ԳԱԱ Ընդհանուր ու նեոօրգանական քիմիայի ինստիտուտի գիտաշխատող Վոլոդյա Բաղրամյանը հայտնել է, որ ՆԱՍԱ-ի մասնագետները կապվել են ինստիտուտի հետ՝ հայտնաբերելով նման նյութերով իրենց մշակումները։
Սառը տիեզերքում ուղիղ արեւային ճառագայթում է եւ շատ շոգ է։ Դրա համար էլ հրթիռներն ու արբանյակներն ունեն ծածկույթ, որը պետք է ցրի հնարավորինս շատ արեւային ճառագայթներ։ Վիլեմիտը (նյութ, որը միավորում է ցինկն ու սիլիկատները) նման ծածկույթների հիմքերից մեկն է։ Բնական տեսքով այն հազվադեպ է հանդիպում, բայց այն ստանում են նաեւ արհեստական ճանապարհով՝ խառնելով սիլիկատներն ու ցինկի աղերը։
Վիլեմիտով ծածկույթները պահանջված են, քանի որ անդրադարձնում են արեւային ճառագայթների մոտ 95 տոկոսը։ Իսկ ինստիտուտը կարողացել է զգալիորեն նվազեցնել դրա սինթեզի ջերմաստիճանը՝ հասցնելով այն 230-240 աստիճանի, այսինքն՝ էներգիա տնտեսել դրա ստացման ժամանակ։
Ծածկույթի համար կապակցող տարրերը ընտրվել են Հայաստանում հաճախ հանդիպող լեռնապարներից ՝պերլիտից, դիատոմիտից, քվարցիտից։ «Մենք ամրացնում ենք նաեւ ստացվող նյութի բյուրեղային վանդակը՝ դրան հավելելով փոքր քանակության հազվագյուտ մետաղներ»,- պարզաբանել է Բաղրամյանը։
«Որոշակի հետաքրքրություն կա, քանի որ տիեզերական սարքը իոնիզացնող ճառագայթումից պաշտպանելը միշտ էլ ակտուալ խնդիր է։ Այնպես որ հույս ունենք, որ ծրագիրն այս կամ այն ձեւով կշարունակվի»,- նշել է ինստիտուտի տնօրեն Նիկոլայ Կնյազյանը։
Ծրագիրը իրականացվել է Միջազգային գիտատեխնիկական կենտրոնի միջոցով, իսկ դրա արդյունքները ներկայացվել են Երեւանում Գիտությունների ակադեմիայում «Քիմիան ու քիմիական տեխնոլոգիաները գիտաժողովի ժամանակ։

Армянские химики новым методом получили терморегулирующее покрытие для космических аппаратов на основе виллемита. Как сообщил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am научный сотрудник Института общей и неорганической химии Национальной академии наук Армении Володя Баграмян, специалисты NASA связались с институтом, обнаружив его разработки с похожими материалами.
В холодном космосе прямое солнечное излучение, тем не менее, очень жаркое. Поэтому на ракеты и спутники наносят покрытие, которое должно рассеивать как можно больше солнечных лучей. Виллемит (минерал, соединяющий цинк и силикаты) – одна из основ для таких покрытий. В естественном виде он редок, но его получают и искусственно, смешивая силикаты и соли цинка.
Покрытия на виллемите востребованы, так как отражают около 95% солнечных лучей. А институт смог значительно снизить температуру его синтеза – до 230-240 градусов, т. е. сэкономить энергию при его получении.
Связующие элементы для покрытия были выбраны из частых в Армении горных пород – перлита, диатомита, кварцита. «Мы укрепляем и кристаллическую решётку получаемого вещества, добавляя к нему небольшое количество редкоземельных металлов - церия и иттрия, как легирующую добавку», - пояснил Баграмян.
«Интерес определённо есть, потому что защита космического аппарата от ионизирующего излучения - задача всегда актуальная. Так что надеемся, программа тем или иным способом будет продолжена», – отметил директор института Николай Князян.
Программа была проведена через Международный научно-технический центр (МНТЦ), а её итоги представлены на конференции «Химия и химические технологии» в Академии наук в Ереване.