ՀՀ տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանն ընդունել է ֆրանսիական երեք ինժեներական ընկերությունների ներկայացուցիչների, ովքեր ժամանել են Հայաստան` մասնակցելու հայ-ֆրանսիական գործարար համաժողովին։
Նախարարությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ նախարարը, ողջունելով հյուրերին, պատրաստակամություն հայտնեց երկկողմ գործակցության` նախարարության ենթակայության տարբեր ոլորտներում։
Նա նշեց, որ պատրաստ է աջակցել բոլոր նախաձեռնություններում, որոնք կնպաստեն երկու երկրների միջեւ ինժեներական ոլորտի համագործակցությանն ու առաջխաղացմանը։
Ֆրանսիական ինժեներական ընկերությունների ներկայացուցիչները շնորհակալություն հայտնեցին ընդունելության համար։ Նրանք ներկայացրին իրենց գործունեության ուղղություններն ու մասնագիտացումը, իրականացրած նախագծերը։
Մետաղական կամուրջների շինարարության, ենթակառուցվածքների բարելավման ոլորտում մասնագիտացած ընկերության ներկայացուցչի հետ քննարկվեց նրանց փորձը Հայաստանում ներդնելու հնարավորությունը։
Նախարարը ներկայացրեց «Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի ներդրումային ծրագիրը», դրանում ներառված անհրաժեշտ ենթակառուցվածքները, քննարկվեցին համատեղ աշխատելու հեռանկարները։
Հանդիպմանը ներկա մյուս ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ, ովքեր մասնագիտացած են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների անվտանգության, ճոպանուղիների կառուցման ոլորտներում, քննարկվեցին գործակցության հնարավոր ուղղությունները եւ երկկողմ հետաքրքրությունները։

YEREVAN. – Vahan Martirosyan, Minister of Transport, Communication and Information Technologies, received the representatives of three French companies that have arrived in Armenia to participate in the Armenian-French Business Forum.
The minister expressed readiness for bilateral cooperation in a variety of domains that are under his ministry’s supervision, Press Service of the Ministry of Transport, Communication and Information Technologies informed Armenian News-NEWS.am.
Also, he noted his willingness to support all initiatives that will promote the cooperation and advancement of engineering between the two countries.
Representatives of the French engineering companies, for their part, introduced the directions of their activities and specialization, and the projects they have implemented.
The opportunity to contribute the track-record of the French company specialized in the construction of metal bridges, and the avenues for improving the infrastructures in Armenia were discussed.
In addition, the minister introduced the North-South Road Investment Program and the necessary infrastructures included within this program, and the interlocutors conferred on the prospects for joint work.
The ways for potential cooperation and several other matters of bilateral interest also were discussed with representatives of the other companies that are specialized in information technology and ropeway construction.