ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող Ռուսաստանի Դաշնության քննչական կոմիտեի նախագահ Ալեքսանդր Բաստրիկինին եւ Բելառուսի Հանրապետության քննչական կոմիտեի նախագահ Իվան Նոսկեւիչին, ովքեր Երեւան են ժամանել Հայաստանի, Ռուսաստանի եւ Բելառուսի քննչական կոմիտեների համատեղ կոլեգիայի նիստին մասնակցելու նպատակով:
ՀՀ նախագահի մամուլի գրասենյակից NEWS.am-ին հայտնում են, որ ՀՀ նախագահը ողջունել է հյուրերին եւ կարեւորել իրավապահ մարմինների միջեւ սերտ եւ ամենօրյա համագործակցությունը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը խրախուսում է տարբեր ոլորտներում գործընկեր երկրների պետական կառույցների միջեւ մասնագիտական սերտ շփումներն ու փորձի փոխանակումը՝ նկատի առնելով, որ արագ փոփոխվող աշխարհում նոր տեխնոլոգիաներ եւ հնարավորություններ են ի հայտ գալիս, որոնք նպաստում են առավել արդյունավետ լուծումներ գտնելուն եւ աշխատանքի կատարելագործմանը: Նախագահ Սարգսյանը համատեղ նիստի ձեւաչափը փոխգործակցության լավ հարթակ է համարել եւ հաջողություններ մաղթել կոլեգիայի աշխատանքներին:
Հյուրերը շնորհակալություն են հայտնել նիստը Երեւանում բարձր մակարդակով անցկացնելու համար եւ գոհունակությամբ խոսել համատեղ աշխատանքի արդյունքների մասին: Ռուսաստանի եւ Բելառուսի քննչական կոմիտեների նախագահները կարեւորել են նիստի շրջանակներում ստորագրված փոխըմբռնման հուշագիրը, որը նախատեսում է խրախուսել համագործակցությունը ու համատեղ կարեւորություն ունեցող մի շարք ուղղություններով փորձի փոխանակում իրականացնել:

Президент Армении Серж Саргсян принял находящихся с рабочим визитом в Ереване председателя Следственного комитета Российской Федерации Александра Бастрыкина и председателя Следственного комитета Республики Беларусь Ивана Носкевича, которые прибыли в армянскую столицу для участия в заседании совместной коллегии следственных комитетов Армении, России и Беларуси.
Как сообщает пресс-служба главы армянского государства, президент Республики приветствовал гостей и подчеркнул важность тесного и ежедневного сотрудничества между правоохранительными органами. Он отметил, что Армения поощряет активные профессиональные контакты и обмен опытом между государственными структурами стран-партнёров в различных сферах, учитывая, что в быстро меняющемся мире появляются новые технологии и возможности, которые способствуют нахождению более эффективных решений и совершенствованию работы. Президент Саргсян счёл формат совместного заседания хорошей площадкой для взаимодействия и пожелал успехов работе коллегии.
Гости выразили благодарность за проведение заседания в Ереване на высоком уровне и с удовлетворением говорили о результатах совместной работы. Председатели следственных комитетов России и Беларуси подчеркнули важность подписанного в рамках заседания меморандума о взаимопонимании, который предполагает поощрять сотрудничество и осуществлять обмен опытом по ряду важных для всех сторон направлений.