Kaguya տիեզերական սարքի միջոցով ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ Լուսնի մակերեսին մոտ 50 կմ երկարությամբ քարանձավ կա, հայտնում է The Japan Times–ը։
Մասնագետների կարծիքով ժայռե խոռոչը կարող է ապագայում աստղագնացների համար ապաստան ծառայել։ Նրանք նշել են, որ քարանձավն առաջացել է մոտ 3.5 մլրդ տարի առաջ հրաբխային ակտիվության հետեւանքով։ Այն Մարիուսի բլուրներ կոչվող լավային կուտակումների բուրգի տակ է։
Լուսնի շուրջ պտտվող արհեստական արբանյակը սկզբում հայտնաբերել է 50 մ շառավղով եւ այդքան խորությամբ խոռոչ։ Ռադիոալիքների ուսումնասիրության արդյունքում հաջողվել է պարզել, որ դա մուտք է դեպի երկար լավային խողովակ։
Տիեզերագնացները ենթադրում են, որ քարանձավը կարող է հարմար վայր լինել աստղագնացների համար մշտական բազա կառուցելու  համար։ Այն մարդկանց կպաշտպանի արեւի եւ տիեզերական ճառագայթներից։

Результаты наблюдений, проведенных с помощью космического аппарата Kaguya, показали, что на поверхности Луны имеется пещера протяженностью около 50 километров.
По мнению специалистов, полость в скальных породах может послужить в будущем убежищем для астронавтов, которые высадятся на естественный спутник Земли, сообщает Lenta  со ссылкой на издание The Japan Times.
Как отметили эксперты, пещера возникла около 3,5 миллиарда лет назад в результате вулканической активности. Она находится под комплексом лавовых куполов, называемых холмами Мариуса.
Вращающийся вокруг Луны искусственный спутник сначала обнаружил отверстие диаметром 50 метров и такой же глубины. Однако результаты исследования полости с помощью радиоволн показали, что она является входом в длинную лавовую трубку.
Астрономы полагают, что пещера может быть подходящим местом для строительства постоянной базы для астронавтов. Она будет защищать людей от солнечной радиации и космических лучей.