Վիետնամում ԱՄՆ եւ ՌԴ նախագահներ Դոնալդ Թրամփի ու Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումը Ասիա-Խաղաղօվկիանոսյան տնտեսական համագործակցության գագաթնաժողովի ժամանակ կկայանա, եթե առաջնորդները «քննարկելու էական բան ունենան»: Այս մասին հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնը, փոխանցում է «Բլումբերգ» գործակալությունը:
Պետքարտուղարի խոսքով, կողմերը «երբեք պայմանավորվածություն չեն ունեցել» գագաթնաժողովի ընթացքում երկկողմ պաշտոնական հանդիպման անցկացման շուրջ: Ընդ որում, նա հայտարարել է, որ միջոցառման ընթացքում բանակցությունները չեն բացառվում, քանի որ դա սովորական գործընթաց է: Վերջնական որոշում դեռ ընդունված չէ:
Ավելի վաղ ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը հայտնել էր, որ Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի եւ Դոնալդ Թրամփի հանդիպումը կկայանա նոյեմբերի 10-ին։ Ավելի վաղ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն ասել էր, որ Պուտիը կհանդիպի Թրամփին Վիետնամում Ասիա-Խաղաղօվկիանոսյան գագաթնաժողովի շրջանակում, որը կկայանա նոյեմբերի 10-11-ը։
ԱՄՆ նախագահն իր հերթին ավելի վաղ նշել էր, Մոսկվան կարող է օգնել ուժեղացնել Փհենյանի վրա ճնշումը։ Բացի այդ, նրանք մտադիր են քննարկել Ուկրաինայում խնդրի խաղաղ կարգավորումը։

The United States Secretary of State Rex Tillerson said the presidents of Russia and the U.S. will meet during the APEC summit only if they have any substantial topic to discuss.
According to the State Secretary, two sides never had an agreement on holding an official meeting on the margins of the summit. Nonetheless, he stated that negotiations within the framework of the summit might be held, because it is a general practice. Final decision has not been made yet, he added.
Previously, president Putin's aide Yuriy Ushakov said that President of Russia and the U.S. president Donald Trump will meet on Friday. He also noted, that Moscow is ready for a separate detailed meeting of presidents Putin and Trump for discussion of such international problems as Syria and China.