Նոյեմբերի 24-ին Բրյուսելում մեկնարկում է «Արեւելյան գործընկերության» գագաթնաժողովը՝ ԵՄ ղեկավարության եւ անդամ երկրների առաջնորդների մասնակցությամբ:
Սպասվում է, որ գագաթնաժողովի ընթացքում Հայաստանը եւ ԵՄ-ն կստորագրեն Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը:
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը Բրյուսել է ժամանել նոյեմբերի 23-ին եւ արդեն մասնակցել է Եվրոպական ժողորվրդական կուսակցության գագաթնաժողովին:
«Արեւելյան գործընկերության» գաղափարը՝ ծրագիր, որի նպատակն է ԵՄ եւ վեց երկրների՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Վրաստանի, Մոլդովայի եւ Ուկրաինայի միջեւ ստեղծել ժողովրդավարության, բարեկեցության, կայունության եւ համագործակցության միասնական տարածք, 2008 թվականին ներկայացվել է Շվեդիայի եւ Լեհաստանի արտաքին գործերի նախարարների կողմից: ԵՄ-ն առաջարկել է մի շարք երկրների, այդ թվում Հայաստանին, ստորագրել Ասոցացման համաձայնագիր, որը պետք է նախաստորագրվեր, իսկ հետո վավերացվոր: Հայաստանն ու ԵՄ-ն Ասոցացման համաձայնագրի շուրջ բանակցություններ սկսեցին, որը նաեւ 2010 թվականի հուլիսին ազատ առեւտրի գոտի էր նախատեսում ստեղծել: 2013 թվականի սեպտեմբերին Հայաստանը Մաքսային միությանն անդամակցելու մասին հայտարարեց եւ հրաժարվեց ԵՄ հետ է պայմանագիր կնքել:
Չնայած Հայաստանի մերժմանը՝ Բրյուսելում Երեւանի հետ հարաբերությունները որոշեցին շարունակել զարգացնել: 2015-ի հոկտեմբերի 12-ին Խորհուրդը լիազորեց Եվրոպական հանձնաժողովին եւ ԵՄ արտաքին քաղաքականության ծառայությունը Հայաստանի հետ նոր, իրավական առումով պարտադիր եւ համապարփակ համաձայանգրի վերաբերյալ բանակցություններ սկսել: 2017 թվականի փետրվարի 26-ին հաջողությամբ ավարտվեցին նոր համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները, որը նախատեսվում է Բրյուսելում ստորագրել:

The Eastern Partnership summit is opening in Brussels on Thursday with the participation of the heads of states of the member countries and EU’s leadership.
Armenia and the EU are expected to sign a Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement.
President Serzh Sargsyan arrived in Brussels on Thursday and participated in the meeting of EPP leaders.
The Eastern Partnership, presented by the Foreign Ministers of Sweden and Poland in 2008, aims at building a common area of democracy, prosperity, stability and cooperation between the EU and six countries: Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Moldova and Ukraine.
The EU invited some countries, among them Armenia, to conclude an Association Agreement, which was to be initialed, and ratified by the parties. Armenia and the EU entered into negotiations on the Association Agreement, including the establishment of a deep and comprehensive free trade area back in July 2010.
Armenia announced its accession to the Customs Union in September 2013 and refused to conclude an agreement with the EU. Despite the refusal, EU decided to develop further relations with Yerevan. On 12 October 2015 the Foreign Affairs Council authorized the European Commission and the High Representative to open negotiations on a new, legally binding and overarching agreement with Armenia, and adopted the corresponding negotiating mandate. Negotiations on the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement were successfully concluded on 26 February 2017.