Ռուսաստանը հույս ունի ԵՄ փորձագետների մակարդակով հարցերի լայն շրջանակի շուրջ խորհրդատվություններ անցկացնել՝ սկսած թմրանյութերի ապօրինի շրջանառությունից մինչեւ ԵՄ ընդլայնումը։ Այս մասին Euractiv–ին տված հարցազրույցում ասել է ԵՄ–ում ՌԴ մշտական ներկայացուցիչ դեսպան Վլադիմիր Չիժովը։
Հարցին, թե Ռուսաստանը ԵՄ ընդլայնման մասով որեւէ ասելիք ունի, Չիժովը պատասխանել է. «Իհարկե, դա մեզ հետաքրքրում է»։
«Շատ երկրներ ձգտում են մտնել ԵՄ (թեպետ մեր օրերում ԵՄ ընդլայնումը գլխավոր առաջնայնություններից չէ), լինեն դրանք Արեւմտյան Բալկանյան երկրները, թե անգամ Թուրքիան։ Նրանք ՌԴ լավ առեւտրա–տնտեսական գործընկերներն են, այդ պատճառով մենք ուշադիր հետեւում ենք, թե ինչ է կատարվում»,– նշել է դեսպանը։
Նա հավելել է, որ իրենք նաեւ հետեւելու են «Արեւելյան գործընկերության» գագաթնաժողովին, քանի որ ինչպես իրենք ասել էին դեռեւս 2009-ին, երբ առաջին անգամ հայտնվեց «Արեւելյան գործընկերությունը», Ռուսաստանն իրեն չի համարում այդ քաղաքականության ո՛չ սուբյեկտ, ո՛չ օբյեկտ։
«Բայց, իհարկե, հաշվի առնելով, որ ԱլԳ բոլոր երկրները մեր հարեւաններն են, եւ որ մենք նրանց հետ շատ կապեր ունենք, իսկ ոմանք ԵՏՄ անդամներ են (Բելառուս, Հայաստան), եւ, իհարկե, քանի որ նրանք որոշակի պարտականություններ են ստանձնել, այդ պատճառով այն ամենը, ինչ նրանք անում են ԵՄ–ի հետ, չպետք է խախտի այդ պարտավորությունները։ Դա ասելով՝ ես պետք է ընդգծեմ, որ մենք այդ երկրներից որեւէ մեկի կամ որը ԵՄ–ի հետ հարաբերություններ կառուցող այլ երկրների դեմ ոչինչ չունենք։ Ի տարբերություն ՆԱՏՕ–ի ընդլայնմանը՝ ԵՄ ընդլայնման դեմ մենք ոչինչ չունենք»,– ասել է նա։

Россия надеется на консультации на уровне экспертов с ЕС по широкому кругу вопросов: от борьбы с незаконным оборотом наркотиков до расширения ЕС. Об этом в интервью Euractiv заявил постоянный представитель России при ЕС, посол Владимир Чижов.
На вопрос, есть ли России что сказать о  расширении ЕС, Чижов ответил: «Конечно, нас это интересует».
«Многие страны стремятся вступить в ЕС (хотя в наши дни расширение ЕС не является одним из главных приоритетов), будь то на Западных Балканах или даже Турция. Они являются хорошо зарекомендовавшими себя торгово-экономическими партнерами Российской Федерации, поэтому мы внимательно следим за тем, что происходит», - отметил посол.
Он добавил, что они также будут следить за саммитом «Восточного партнерства» в Брюсселе, потому что «как мы сказали, когда в 2009 году впервые появилось «Восточное партнерство», Россия не считает себя ни предметом, ни объектом этой политики».
«Но, конечно, имея в виду, что все страны «Восточного партнерства» - наши соседи, и что у нас с ними много связей, а некоторые из них являются членами Евразийского экономического союза [Беларусь, Армения] и, конечно же, поскольку они взяли на себя определенные обязательства, поэтому все, что они делают с ЕС, не должно нарушать эти обязательства. Сказав это, я должен подчеркнуть, что мы ничего не имеем против какой-либо из этих стран или других стран, которые устанавливают или развивают хорошие отношения с ЕС. Мы ничего не имеем против расширения ЕС, в отличие от расширения НАТО», - подчеркнул он.