ԱՄՆ 9-րդ օկրուգի դատարանը վերանայելու է իր իսկ ընդունած որոշումը՝ ցեղասպանվածների ժառանգների կողմից ներկայացված հայցերի մերժման վերաբերյալ, ինչն աննախադեպ երեւույթ է: Այսօր՝ դեկտեմբերի 20-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց թուրքագետ Անուշ Հովհաննիսյանը: Նրա ներկայացմամբ՝ դեռ 2009-ին ամերիկյան նշյալ դատարանի կողմից մերժվում էր Ցեղասպանություն վերապրածների՝ ապահովագրական ընկերությունների դեմ ներկայացված հայցերի ընդունումը:
Դեկտեմբերի 10-ին նույն դատավարական կազմով, սակայն որոշակի փաստերի ազդեցության ներքո՝ դատարանը փոխեց իր որոշումը՝ չեղյալ համարելով 2009-ի իր որոշումը:
«Թուրքիան անհանգստացած է. հայերին հաջողվեց բեկանել նախկին դատական որոշումը, ինչը լավ ազդակ է այսուհետ շարունակաբար հայցեր ներկայացնելու համար»,-կարծիք հայտնեց Ա. Հովհաննիսյանը:
«Սակայն վատն այն է, որ մինչեւ օրս չունենք Ցեղասպանության ընթացքում մարդկային ու նյութական կորուստների մասին ստույգ տեղեկագրքեր: Մասնակի կալվածագրքեր կան, տարածքային հատվածական տեղեկատուներ կան, բայց այդ ամենը միասին, ընդհանարական՝ չունենք», թեման շարունակեց պատմաբան Էդգար Հովհաննիսյանը: Նրա ներկայացմամբ՝ բավականին ստույգ տվյալներ ներկայացված են Կարսի մազում կորստյան մատնված հայերի նյութական գույքի մասին: Ժամանակին Հովհաննես Թումանյանը եւս զբաղվել է նման ցուցակների հավաքագրմամբ:
Ինչպես նշեց Է. Հովհաննիսյանը, հայերը լավ հնարավորություն ունեն ամերիկյան դատարանների միջոցով վերադարձնել իրենց նախնիների կորուստները: «ԱՄՆ-ն ժողովրդավարական պետություն է, ու վերջինիս դատարանների միջոցով հնարավոր է Թուրքիային պահանջներ ներկայացնել ու նյութական փոխահատուցումների ռեալ ակնկալիքներ ունենալ»,-հավելեց պատմաբանը:

9-й окружной суд США пересмотрел свое же решение об отклонении исков, предъявленных наследниками жертв Геноцида армян 1915 года в Османской Турции, что является беспрецедентным явлением. Об этом на встрече с журналистами 20 декабря заявила тюрколог Ануш Ованнисян. По ее словам, упомянутый суд еще в 2009 году отказывался принимать иски переживших Геноцид против страховых компаний.
Однако 10 декабря суд в том же составе, но под влиянием определенных фактов изменил свое решение, аннулировав решение 2009 года.
«Турция обеспокоена: армянам удалось кассировать прежнее решение суда, что является хорошим импульсом для последующего предъявления исков», – сказала А. Ованнисян.
Выразив сожаление о том, что нет единого источника данных о человеческих и материальных потерях во время Геноцида, историк Эдгар Ованнисян отметил, что у армян есть хорошие возможности через американские суды вернуть потери своих предков. «США – демократическая страна, через ее суды возможно предъявлять требования Турции и реально ожидать материальной компенсации», – уверен историк.