Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր՝ դեկտեմբերի 20-ին ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր, Հայաստանի հարցերով հիմնական զեկուցող Տոմաշ Պորեբային:
Նախագահի մամուլի գրասենյակից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Սերժ Սարգսյանը ողջունել է զեկույցի նախապատրաստման ընթացքում պատգամավոր Տոմաշ Պորեբայի այցը Երեւան եւ Ստեփանակերտ, որը նախագահի համոզմամբ, տեղում իրավիճակին ծանոթանալու, գնահատելու, անմիջական շփումների եւ տեղեկություններ ստանալու տեսանկյունից չափազանց կարեւոր է:
«Յուրաքանչյուր գնահատական, յուրաքանչյուր մոտեցում, ի վերջո, նպատակաուղղված է տվյալ երկրին, տարածաշրջանին օժանդակելուն, առկա խնդիրների լուծմանն ու բարեփոխումներին աջակցմանը: Եւ մենք վստահ ենք, որ Ձեր զեկույցը հենց այդպիսին է լինելու»,-ասել է նախագահ Սարգսյանը:
Հայաստանի հարցերով հիմնական զեկուցող Տոմաշ Պորեբան նշել է, որ առանց տվյալ երկիր այցելության, անհնար կլիներ համակողմանի ու անաչառ զեկույց ներկայացնել: Նա կասկածից վեր է համարել նաեւ Լեռնային Ղարաբաղ այցելության կարեւորությունը, քանի որ տարածաշրջանային հարցերում այն էական նշանակություն ունի:
«Ես օգտակար տեղեկություններ ստացա եւ տեղում տեսա ու զգացի իրավիճակը: Այդ ամենը զեկույցում ներառելուց բացի, մտադիր եմ տպավորություններս փոխանցել Եվրոպական խորհրդարանի իմ գործընկերներին»,-ասել է Տոմաշ Պորեբան՝ նախագահ Սարգսյանի հետ հանդիպմանը քննարկելով նաեւ Հայաստանի եւ Եվրոպական կառույցների միջեւ համագործակցության ակտիվացմանն առնչվող հարցեր:

Armenian President Serzh Sargsyan held a meeting December 20 with Tomasz Poręba, MEP and EU Rapporteur on Armenia.
The RA presidential press office informed NEWS.am that President Serzh Sargsyan hailed the European MP’s visits to Yerevan and Stepanakert during the preparatory work, which is of importance for getting acquainted with the situation and collecting information.
“Each assessment and approach are aimed at assisting a particular country and region in resolving problems ad implementing reforms. We are sure your report will be of this kind,” President Sargsyan said.
Tomasz Poręba pointed out that an unbiased report would be impossible to prepare without visiting the country. He pointed out the importance of his visit to Nagorno-Karabakh in dealing with regional problems.
The MEP stated he got necessary information and studied the situation on the spot. He intends to share his impressions with his colleagues.