Մասնագիտացված ավագ դպրուցներն անչափ կարեւոր առաքելություն ունեն. դրանք են ապահովելու կադրեր, ովքեր վաղը ուսանողներն են դառնալու: Այսօր՝ դեկտեմբերի 21-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց Երեւանի ճարտարապետության եւ շինարարության պետական համալսարանի ռեկտոր Հովհաննես Թոքմաջյանը:
«Օրինակ մեր բուհը Երեւանի 3-րդ ավագ դպրոցը վերածելու է մասնագիտացված ուսումնական հաստատության, որտեղ խիստ խորացված կուսուցանվեն նաեւ նկարչություն եւ գծագրություն», նշեց նա՝ հավելելով, որ նպատակահարմար կլիներ, եթե բոլոր բուհերը, բացի կից վարժարաններից, ունենային նաեւ ավագ հատուկ մասնագիտացված դպրոցներ:
Իսկ ահա ԵՊՀ-ի ուսանողների, շրջանավարտների եւ հասարակայնության հետ կապերի գծով պրոռեկտոր Ռուբեն Մարկոսյանը կարծում է, որ ԵՊՀ-ի պարագայում այնքան էլ նպատակահարմար չէ մասնագիտացված ավագ դպրոցներ ունենալը: Նրա խոսքով՝ իրենց դեպքում այդպիսի ձեռնարկումը նաեւ բյուջեի սղության հետ է կապված, քանի որ գերադասելի է բուհի բյուջեն ծառայեցնել սեփական ուսանողներին:
«Մասնագիտացված ավագ դպրոցների հարցին մենք շատ զգուշորեն ենք մոտենում, քանի որ անչափ պատասխանատու ձեռնարկում է եւ չի բացառվում, որ դպրոցների մոտ ավելորդ մրցակցություն կստեղծի»,-թեմայի շուրջ դիրքորոշում հայտնեց Ռ. Մարկոսյանը:
«Բացարձակ հակառակ կարծիքի եմ»,-ընդգծեց ռեկտոր Հ. Թոքմաջյանը՝ հավելելով որ մրցակցությունը առաջընթացի գրավականն է, իսկ պատասխանատվությունից վախենալ պետք չէ: «Ես՝ ինքս, իմ անձնական պատասխանատվության ներքո եմ վերցնում մասնագիտացված ավագ դպրոցներին. այստեղ ձախողվելու ոչ մի խնդիր չկա»,-ավելացրեց նա:

Специализированные старшие школы имеют чрезвычайно важную миссию: они должны готовить кадры – будущих студентов. На встрече с журналистами 21 декабря подобную точку зрения выразил ректор Ереванского государственного университета архитектуры и строительства Ованес Токмаджян.
«Например, наш ВУЗ превратит 3-ю старшую школу Еревана в специализированное учебное заведение, где будут очень глубоко изучаться также рисование и черчение», - отметил он, добавив, что было бы целесообразней, если бы все вузы, кроме существующих при них лицеев, имели бы старшие специализированные школы.
А вот проректор Ереванского государственного университета по связям со студентами, выпускниками и общественностью Рубен Маркосян считает не столь целесообразным наличие специализированных старших школ. По его словам, в случае с ЕГУ такое начинание связано также с маленьким бюджетом: предпочтительнее бюджет вуза направить на службу собственным студентам.
«К вопросу о специализированных старших школах мы подходим очень осторожно, так как это ответственное начинание и не исключено, что создаст среди школ излишнее соперничество», - выразил свою позицию относительно обсуждаемой темы Р. Маркосян.
«Я исключительно противоположного мнения», - подчеркнул ректор О. Токмаджян, добавив, что соперничество является основой прогресса, а ответственности бояться не надо. «Специализированные старшие школы я беру под свою личную ответственность, здесь нет никакой проблемы провала», - добавил он.