Որքանով բարեկեցիկ լինի իրանցի ժողովուրդը, այնքանով դա օգտակար է Հայաստանին։ Այդ մասին «Արմենիա» հեռուստատեսությանը տված բացառիկ հարցազրույցում ասել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ խոսելով Իրանի շուրջ ստեղծված իրավիճակի մասին։
Նրա խոսքով, ցանկալի է, որ Իրանի միջուկային համաձայնագիրը պահպանվի, դա կբխի նաեւ մեր շահերից։ «Որքանով բարեկեցիկ լինի իրանցի ժողովուրդը, այնքանով դա օգտակար է Հայաստանին։ Որովհետեւ կաշխուժանա առեւտուրը, կաշխուժանան տուրիստական հոսքերը, կաշխուժանան մեր շփումները»,- նշել է նախագահն ու հավելել. «Իրանը մեզ բարեկամ երկիր է։ Իրանի հետ մենք շփվելու հազարամյակների փորձ ունենք։ Այսօրվա տնտեսական համագործակցության մակարդակը մեզ չի բավարարում։ Հսկայական ներուժ կա, եւ դրա իրացման համար հարկավոր է Իրանում խաղաղություն եւ կայունություն»։
Սերժ Սարգսյանն անդրադարձել է նաեւ հաջորդ տարի Հայաստանում Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողով անցկացնելու մասին, նշել, որ դա չափազանց կարեւոր է մեր երկրի համար։ «Ընդհանրապես, 2018 թվականը հարուստ է լինելու մեծ միջոցառումներով։ Մենք տոնելու ենք Երեւանի 2800-ամյակը, իսկ մայիսին՝ Առաջին Հանրապետության 100-րդ տարեդարձը։ Սրանք խոշոր միջոցառումներ են, որոնց մասնակցելու են բազմաթիվ հյուրեր։ Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովը ամենախոշորն է լինելու մասնակից երկրների ղեկավարների քանակով։ Մենք ամեն ինչ անելու ենք, որ պատվով դուրս գանք։ Հնարավորություն եւ մարտահրավեր է մեզ համար»,- նշել է նախագահը։

YEREVAN.- Prosperity of the Iranian people meets the interests of Armenia, President of Armenia Serzh Sargsyan said in an exclusive interview with Armenia TV, commenting on the situation around Iran.
According to him, it is desirable that the Iranian nuclear agreement is retained as it also proceeds from the interests of Armenia.
“Prosperity of the Iranian people meets the interests of Armenia. It will lead to activization of trade, tourism and contacts between us," Sargsyan noted.
He stressed that Iran is a "friendly country. Level of the current economic cooperation does not satisfy us. There is a huge potential, and peace, stability in Iran are necessary for its realization."
The president also touched upon Summit la Francophonie, which will take place in Armenia next year, noting that it is very important for the country.
"In general, 2018 will be rich in events. We will celebrate the 2800th anniversary of Yerevan, and the 100th anniversary of the First Republic in May. These are large events in which numerous guests will participate. Summit la Francophonie will be the largest from the point of view of the number of leaders of the participating countries,” the president noted.