Տեսականորեն դեռեւս հնարավորություն կա, որ ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի նիստի օրակարգում ընդգրկվի հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ 252-րդ բանաձեւը: Դեկտեմբերի 22-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին ասաց  Ամերիկայի հայկական համագումարի տարածաշրջանային գրասենյակի ղեկավար Արմինա Դարբինյանը:
«Մենք մեր ձեռքերը չենք իջեցնում: Անկախ նրանից կդրվի օրակարգում, կքվեարկվի թե՝ ոչ, մենք շարունակելու ենք մեր նպատակաուղղված աշխատանքը»,-ասաց Դարբինյանը:
Նրա խոսքով, ցեղասպանության ճանաչման բանաձեւի ընդունումը կարեւոր է հենց ԱՄՆ-ի եւ, մասնավորապես, նախագահ Բարաք Օբամայի համար:
«Սա այն խնդիրը չէ, որը խարխուլ հիմքերի վրա է, եւ մենք փորձենք  օգտագործել հակասությունները թուրք-իսրայելական լոբբիների միջեւ, նպաստավոր պահ գտնենք բանաձեւն անցկացնելու համար: Սա մարդու իրավունքների հետ առնչվող այն սկզբունքային խնդիրն է, որին անկախ քաղաքական զարգացումներից պետք է ճիշտ ու մաքուր ճանապարհով հասնել»,-ասաց Ամերիկայի հայկական համագումարի տարածաշրջանային գրասենյակի ղեկավարը:
«Եթե ԱՄՆ-ը հավակնում է կրել ժողովրդավար երկրի տիտղոսը, ապա սա նրանց հետաքրքրություններից պետք է բխի, որպեսզի նրանց բարոյական կերպարը համոզիչ լինի»,- ընդգծեց նա:
Դարբինյանի կարծիքով, բանաձեւը Կոնգրեսի օրակարգ չմտավ, որովհետեւ ԱՄՆ ընտրություն կատարեց շահի եւ բարոյականության միջեւ:
«Ամերիկայի հայկական համագումարը փորձում է բանաձեւի ընդունումը չկապել  հայ-թուրքական հարաբերությունների եւ ոչ էլ նունիսկ ղարաբաղյան հակամարտության լուծման հետ՝ թուրք-իսրայելական հարաբերությունների վատացման կոնտեքստում: Մեզ փորձում են գործիք դարձնել, մենք պետք է փորձենք չդառնալ»,- իր խոսքն ամփոփեց Դարբինյանը:

Теоретически еще есть возможность, чтобы в повестку Палаты представителей Конгресса США была включена резолюция №252 по Геноциду армян. Об этом на встрече с журналистами 22 декабря заявила глава регионального офиса Армянской Ассамблеи Америки Армина Дарбинян.
«Мы не опускаем руки. Независимо от того, будет ли она включена в повестку и поставлена на голосование или нет, мы будем продолжать свою целенаправленную работу», – сказала Дарбинян.
По ее словам, принятие резолюции о признании Геноцида армян 1915 года в Османской Турции важно для США и, в частности, для президента Барака Обамы.
«Это принципиальный вопрос, касающийся прав человека, и этого, независимо от политических процессов, нужно достичь чистым путем», – сказала Армина Дарбинян.
«Если США претендуют на то, чтобы носить титул демократической страны, то это должно исходить из их интересов, чтобы их нравственный облик был убедительным»,– подчеркнула она.
По мнению Дарбинян, резолюция не вошла в повестку Конгресса, потому что США сделали выбор между выгодой и нравственностью.
«Армянская Ассамблея Америки пытается не связывать принятие резолюции с армяно-турецкими отношениями и нагорно-карабахским урегулированием в контексте ухудшения турецко-израильских отношений. Нас пытаются сделать инструментом, мы же должны пытаться не стать им», – подытожила Дарбинян.