«Զինված խմբի» գործով ամբաստանյալ Հարություն Սարիբեկյանը («Զիմ») հացադուլ եւ ջրադուլ է հայտարարել: Այս մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 15-ին, Երեւանի Կենտրոն եւ Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում ասաց Սարիբեկյանի պաշտպան Նարինե Ռշտունին:
«Արդեն երկրորդ օրն է՝ իմ պաշտպանյալը հացադուլ եւ ջրադուլ է հայտարարել»,- ասաց Նարինե Ռշտունին:
Նշենք, որ առաջին անգամ չէ՝ Հարություն Սարիբեկյանը հացադուլ է հայտարարում: Հոկտեմբերին նա 2 շաբաթ հացադուլի մեջ էր:
«Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում պահվող ազատամարտիկ Հարություն Սարիբեկյանը մեղադրվում է «հանցավոր» խմբի անդամներին զենք վաճառելու մեջ: Ըստ որոշ տեղեկությունների, նա «Մուխա» տեսակի զենք է վաճառել խմբին: Առաջադրված մեղադրանքում, սակայն, ազատամարտիկն իրեն մեղավոր չի ճանաչում:
Հիշեցնենք, որ 2015թ. նոյեմբերի 25-ին Ազգային անվտանգության ծառայությունը Երեւանում վնասազերծել է ծանր հանցագործություն կազմակերպելու մեջ կասկածվող խմբի: ԱԱԾ-ի փոխանցմամբ, նոյեմբերի 25–ին ԱԱԾ աշխատակիցները ոստիկանության հետ համատեղ տան խուզարկության ընթացքում հայտնաբերվել են տարբեր տեսակի ինքնաձիգեր, ատրճանակներ, նռնականետեր (այդ թվում «մուխա» տեսակի), նռնակներ, պայթուցիկ նյութեր եւ պայթուցիկ սարքեր, կապի միջոցներ, փամփուշտներ, փամփշտակալներ, ռազմական հանդերձանք՝ այդ թվում զրահաբաճկոններ: Խուզարկության պահին առանձնատանը, Արթուր Վարդանյանի գլխավորությամբ, հավաքված են եղել հանցավոր խմբակցության 9 անդամները, որոնք ձերբակալվել են, ապա կալանավորվել: Ավելի ուշ մեղադրանքներ առաջադրվեցին երկու տասնյակ անձանց:

Подсудимый по делу о ликвидированной в Ереване вооруженной группы Арутюн Сарибекян объявил сухую голодовку. Об этом сообщила адвокат Сарибекяна Нарине Рштуни на заседании суда 15 декабря.
«Уже третий день, как мой подзащитный объявил голодовку», - сообщила Нарине Рштуни. Отметим, что Арутюн Сарибекян уже не в первый раз объявляет голодовку. В октябре он голодал две недели.
Арутюн Сарибекян обвиняется в продаже оружия членам вооруженной группы. Сарибекян вину не признает.
Напомним, что с мая 2015 года, согласно обвинению, Артур Варданян занимался формированием преступной группы, вовлечением в нее граждан Армении, обеспечением оружием и боеприпасами. Согласно обвинению, бывший замминистра обороны Ваан Ширханян и еще 16 человек присоединились к Артуру Варданяну. 25 ноября того же года в результате оперативно-следственных мероприятий сотрудников СНБ  преступная группировка была раскрыта и обезврежена. Было обнаружено большое количество боеприпасов, взрывчатых и иных материалов, военное обмундирование, документы.