Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի այն հայտարարությունը, թե Հայաստանում C-300 տիպի հակահրթիռային համակարգեր կան, նորություն չէր, քանի որ Հայաստանի ՊՆ-ն երկու ամիս առաջ Մեծ Բրիտանիայի եւ ԱՄՆ-ի  ռազմական փորձագետներին արդեն իսկ ցույց էր տվել դրանք։ Նախարարի հայտարարությունն ուշացած էր, բայց թուրք-ադրբեջանական ռազմական դաշինքին հավասարակշռելու տեսակետից՝ տեղին։ NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին ասաց Ռուսաստանի աշխարհաքաղաքական ակադեմիայի փոխնախագահ Արա Սարգսյանը։
«Չմոռանանք, որ Թուրքիան եւ Ադրբեջանը փորձում են հակակշռել հայ-ռուսական ռազմական դաշինքը։ Դրա վկայությունը նախօրեին երկու երկրների միջեւ  կնքված ռազմաքաղաքական դաշինքն էր, ըստ որի Թուրքիայի կամ Ադրբեջանի վրա մի երրորդ երկրի կողմից հարձակումն ընկալվելու է որպես այդ երկրներից յուրաքանչյուրի վրա կատարված հարձակում»,- հիշեցրեց փորձագետը՝ հավելելով, որ եթե Ադրբջանը ձեռք է բերում հարձակողական հրթիռներ, ապա վտանգի չեզոքացման տեսանկյունից Հայաստանն էլ իրավունք ունի ձեռք բերել հակաօդային պաշտպանության համակարգեր։ «Կարծում եմ՝ հայ-ռուսական հակաօդային պաշտպանության համատեղ հրամանատարական կետի բացումը դրական երեւույթ է. գոնե մի բան կա, որ կարող է հակազդել թուրք-ադրբեջանական դաշինքին»,- ամփոփեց Սարգսյանը։
Նշենք, որ  Հայաստանի Զինված ուժերի հակաօդային պաշտպանության զորքերի եւ Հայաստանում տեղակայված ռուսական 102-րդ ռազմակայանի համագործակցության արդյունքում բացվել է հակաօդային պաշտպանության համատեղ հրամանատարական կետ, որն ի զորու է գերժամանակակից սարքավորումներով վայրկյանների ճշգրտությամբ գրանցել օդային սահմաններին սպառնացող վտանգը եւ համակարգված կերպով կառավարել օդային թիրախների խոցումը:

Заявление министра обороны Армении Сейрана Оганяна о том, что в Армении есть системы противоракетной обороны С-300, не было новостью, поскольку 2 месяца назад Армения показала их военным экспертам США и Великобритании. Заявление министра опоздало, но с точки зрения противодействия турецко-азербайджанскому союзу, возможно, было и к месту. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил заместитель председателя Российской геополитической академии Ара Саркисян.
Не будем забывать, что Турция и Азербайджан пытаются создать противовес армяно-российскому военному союзу. Свидетельством этому служит подписанное накануне военно-стратегическое соглашение между этими двумя странами, согласно которому нападение третьей страны на Турцию или Азербайджан будет расценено как нападение на каждого из них», - напомнил эксперт, одновременно добавив, что если Азербайджан приобретает ракеты атакующего типа, то с точки зрения нейтрализации угрозы Армения имеет право на приобретение систем противовоздушной обороны. «Думаю, что открытие совместного армяно-российского пункта ПВО является положительным явлением; есть хоть что-то, что может противостоять турецко-азербайджанскому союзу», - завершил Ара Саркисян.
Напомним, что в результате сотрудничества войск противовоздушной обороны Армении и расположенной в стране 102-ой российской военной базы создан совместный командный пункт, который в состоянии с точностью до нескольких секунд замечать опасность воздушным границам и координировать процесс уничтожения соответствующих объектов.