Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի այն հայտարարությունը, թե Հայաստանում C-300 տիպի հակահրթիռային համակարգեր կան, նորություն չէր, քանի որ Հայաստանի ՊՆ-ն երկու ամիս առաջ Մեծ Բրիտանիայի եւ ԱՄՆ-ի  ռազմական փորձագետներին արդեն իսկ ցույց էր տվել դրանք։ Նախարարի հայտարարությունն ուշացած էր, բայց թուրք-ադրբեջանական ռազմական դաշինքին հավասարակշռելու տեսակետից՝ տեղին։ NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին ասաց Ռուսաստանի աշխարհաքաղաքական ակադեմիայի փոխնախագահ Արա Սարգսյանը։
«Չմոռանանք, որ Թուրքիան եւ Ադրբեջանը փորձում են հակակշռել հայ-ռուսական ռազմական դաշինքը։ Դրա վկայությունը նախօրեին երկու երկրների միջեւ  կնքված ռազմաքաղաքական դաշինքն էր, ըստ որի Թուրքիայի կամ Ադրբեջանի վրա մի երրորդ երկրի կողմից հարձակումն ընկալվելու է որպես այդ երկրներից յուրաքանչյուրի վրա կատարված հարձակում»,- հիշեցրեց փորձագետը՝ հավելելով, որ եթե Ադրբջանը ձեռք է բերում հարձակողական հրթիռներ, ապա վտանգի չեզոքացման տեսանկյունից Հայաստանն էլ իրավունք ունի ձեռք բերել հակաօդային պաշտպանության համակարգեր։ «Կարծում եմ՝ հայ-ռուսական հակաօդային պաշտպանության համատեղ հրամանատարական կետի բացումը դրական երեւույթ է. գոնե մի բան կա, որ կարող է հակազդել թուրք-ադրբեջանական դաշինքին»,- ամփոփեց Սարգսյանը։
Նշենք, որ  Հայաստանի Զինված ուժերի հակաօդային պաշտպանության զորքերի եւ Հայաստանում տեղակայված ռուսական 102-րդ ռազմակայանի համագործակցության արդյունքում բացվել է հակաօդային պաշտպանության համատեղ հրամանատարական կետ, որն ի զորու է գերժամանակակից սարքավորումներով վայրկյանների ճշգրտությամբ գրանցել օդային սահմաններին սպառնացող վտանգը եւ համակարգված կերպով կառավարել օդային թիրախների խոցումը:

RA Minister of Defense Seyran Ohanyan’s statement that Armenia has S-300 air-defense systems was not a piece of news. Two months ago Armenia showed them to U.S. and British military experts. The Minister’s statement was belated, but, it was relevant in the context of counterbalancing the Turkey-Azerbaijan alliance, stated Ara Sargsyan, Vice-President of the Russian Geopolitical Academy.
“We should not forget that Turkey and Azerbaijan are trying to counterbalance the Armenian-Russian military alliance. Evidence thereof is the bilateral military agreement. According to the document, an attack against one of the parties is to be considered as an attack against the other,” the expert said. If Azerbaijan purchases offensive missiles, Armenia has the right to purchase air-defense systems. “I welcome the opening of the Armenian-Russian command post. It is at least something to counterbalance the Turkey-Azerbaijan alliance,” Sargsyan said.
NEWS.am reminds readers that the anti-aircraft defense forces, RA Ministry of Defense, in cooperation with Russian Military Base #102 stationed in Armenia, opened a joint command post of anti-aircraft defense. The command post is provided with cutting-edge equipment.