Թուրքիայի Իգդիրի համալսարանի ռեկտոր, պրոֆ. Իբրահիմ Հաքքը Յըլմազը հանդես է եկել մամուլի ասուլիսով որի ընթացքում անդրադարձել է իրենց համալսարանում հայոց լեզու եւ գրականություն բաժին բացելու նախաձեռնության շուրջ ընթացող խոսակցություններին։
Թուրքական Haberler-ի փոխանցմամբ՝ Իգդիրի համալսարանի ռեկտորը նշել է, թե իրենք ցավով արձանագրել են, որ հայերենի մասնագետին Հայաստանից բերելու նախաձեռնությունը հասարակության մեջ սխալ կերպ է ընկալվել։ Ռեկտորը շեշտել է, թե հայերեն բաժնի բացումը դեռ հաստատ չէ, այն դեռ մտադրություն է, որի անհրաժեշտության դեպքում կարելի է իրականացնել։
Թուրք պրոֆեսորը նշել է, թե պատմական իրադարձությունները ճիշտ մեկնաբանելու, սխալ եւ վատ նպատակով իրականցվող քարոզչության դեմն առնելու համար պետք է օգտագործել գիտությունը, որի համար էլ անհրաժեշտ է հայերեն լավ իմացող մասնագետ։ «Այդ ամենը կարող է իրականացվել համալսարանների միջոցով, քանի որ համալսարանները օժտված են ինքնուրույնությամբ, ամեն տեսակ մտքեր արտահայտելու ազատությամբ, հեռու նախապաշարումներից։ Այն մի վայր է, որտեղ գիտական փաստերի հիման վրա կարելի է քննարկել ամենահակադիր տեսակետները»,-ընդծել է ռեկտորը։
Իգդիրի համալսրանի ռեկտորը շեշտել է, որ սպասում է, որ Ադրբեջանի միջազգային սփյուռքի ղեկավար Իսմաիլ Ագայեւը հետ կվերցնի իրեն ուղղված վիրավորական խոսքերը, հակառակ դեպքում ինքը կդիմի դատարան։
Նշենք, որ ադրբեջանցի պաշտոնյան Իգդիրի համալսարանի ռեկտորի նախաձեռնությունը՝ բացել հայկական բաժին, անվանել էր՝ տեղեկատվության պակասով լի, չափն անցած եւ անհաջող։

At a press conference, Rector of Igdır University, Prof. Dr. Ibrahim Hakkı Yilmaz addressed the initiative to open a department of Armenian language and literature.
Unfortunately, the public misunderstood the university’s decision to invite a specialist from Armenia, Professor Ibrahim Yilmaz said. He pointed out it was not a final decision, but the initiative will, if necessary, be developed, Haberler reports.
The Turkish scholar pointed out the need for applying science in struggling against misinterpretation of historical events and propaganda.
Universities are instruments for doing it, as they are independents centers of free thought, he said. Most diverse viewpoints can be discussed in the light of facts at universities, the Professor said.
He stated he expects Ismail Aghayev, Head of the World Azerbaijani Diaspora, to apologize for insulting him. Otherwise, Ibrahim Yilmaz will file a lawsuit.
Aghayev called the initiative to open an Armenian studied department a failure and “going the limit.”