Տիեզերական միկրոաղբի հետեւման համար IDEA OAG 1 արբանյակը կառուցած Astroscale Japan ընկերությունը չի իրականացնի այս նախագիծը «Ֆրեգատ» բլոկի 19 արբանյակների հետ վթարի պատճառով։ Այս ամսին պատմել է լրատվամիջոցների հետ կապերի բաժնի ղեկավար Տիե Նոգուտին, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
"IDEA OAG 1 (Orbital Debris Monitoring) արբանյակը պետք է հետեւեր տիեզերական աղբին, որի չափերը մի քանի միլիմետրը չի գերազանցում: Մեզ համար դա դժվար որոշում էր, մենք քննարկել ենք բոլոր «կողմ»-երն ու «դեմ»-երը՝ հաշվի առնելով գործընկերների եւ հովանավորների կարծիքները: Արդյունքում, ընկերությունը եկել է այն եզրահանգման, որ նպատակահարմար չէ վերսկսել նախագիծը եւ կառուցել IDEA OAG 2-ը։ Այսպիսի որոշման պատճառներից մեկն այն էր, որ այս պահին ընկերությունը մշակում է նոր` ELSA-d արբանյակի նախագիծը»,-ասել է Նոգուտին:
Նոր արբանյակը, որի կառուցումը պետք է ամբողջությամբ ավարտվի մինչեւ 2019 թ. սկիզբ, «կորսա» մեծ քնակությամբ տիեզերական աղբ:
«Այժմ ուղեծրում գտնվում են 1,4 հազար արբանյակներ, 10 տարվա ընթացքում նրանց թիվը կավելանա 10 անգամ` մինչեւ 14 հազար: Եթե ներկայումս մեկ ընկերություն միջինում արձակում է միայն մեկ արբանյակ, շուտով այն կկարողանա հարյուր հազարավոր արբանյակներ գործարկել: Հետեւաբար կաճի նաեւ այն արբանյակների թիվը, որոնք գործածությունից դուրս են եկել եւ տիեզերական աղբ են դարձել: Մոլորակի ուղեծրում մնալով՝ նրանք կարող են վնաս հասցնել առկա արբանյակներին: ELSA-d-ի խնդիրն ուղեծրից չգործող օբյեկտների հեռացումն է»,- բացատրել է Նոգուտին:

Компания Astroscale Japan, создавшая спутник IDEA OAG 1 для отслеживания космического микромусора, не будет возобновлять этот проект после аварии разгонного блока «Фрегат»  с 19 спутниками, об этом рассказала глава отдела по работе с прессой Тиэ Ногути, передает РИА Новости
«Спутник IDEA OAG 1 (Orbital Debris Monitoring) должен был отслеживать космический мусор, размеры которого не превышают нескольких миллиметров. Для нас это было трудное решение, мы взвешивали все «за» и «против», учитывая мнения партнеров и спонсоров. В результате компания пришла к мнению о нецелесообразности возобновления проекта и строительства IDEA OAG 2. Одним из факторов такого решения стало и то, что в настоящее время в недрах компании разрабатывается новый проект — спутник ELSA-d», — сказала Ногути.
Новый спутник, создание которого должно быть полностью завершено к началу 2019 года, будет «охотиться» за крупным космическим мусором.
«Сейчас на орбите находится 1,4 тысячи действующих спутников, через 10 лет их число возрастет в 10 раз — до 14 тысяч. Если сейчас одна компания в среднем запускает только один спутник, то скоро сможет запускать по сто и тысяче спутников. Соответственно, будет расти и число спутников, вышедших из строя и превратившихся в космический мусор. Оставаясь на орбите, они могут вызвать поломки действующих спутников. Задача ELSA-d будет заключаться в том, чтобы удалять с орбиты эти неработающие объекты», — пояснила Ногути.