Պոլսո Հայոց պատրիարքի ընտրություններ տեղի չեն ունենա, Թուրքիայի պետությունն էլ Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանին է ճանաչում որպես Պոլսո Հայոց պատրիարքի փոխանորդ: Այս մասին այսօր` դեկտեմբերի 21-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանը: Նա նշեց, որ Պոլսո հայոց պատրիարքի ընտրությունները պետք է տեղի ունենան պետության թույլտվությամբ, սակայն, այս պահի դրությամբ, Թուրքիայի պետության կողմից ընտրություններ անցկացնելու արտոնություն չկա:
«Պետք է հնազանդ լինել պետությանը, ասել է` առանց պետության արտոնության պատրիարք չեք կարող ընտրել: Միայն եկեղեցական դասն իրավունք չունի այս բանն անելու, այս պահին նման արտոնություն պետությունը չի տվել: Կուսակալն ինձ կանչեց, ասաց` նախկին վիճակին պետք է վերադառնաք, փոխանորդը Աթեշյանը պետք է մնա, նախկին վիճակին պետք է վերադառնաք»,-ասաց նա:
Աթեշյանի խոսքով, պետությունն իրեն է ճանաչում որպես Պոլսո Հայոց պատրիարքի փոխանորդ եւ նրանք պնդում են, որ Գարեգին արքեպիսկոպոս Բեկչյանը պետք է հեռանա տեղապահի պաշտոնից. «Եկեղեցական համագումար պետք է տեղի ունենա եւ նա պետք է հրաժարական տա, որպեսզի նոր ընտրություն անցկացնելու հնարավորություն լինի»
Արամ Աթեշյանը նշեց, որ 8 տարվա ընթացքում աշխատել է պոլսահայերի համար, բազմաթիվ հաջողություններ է ունեցել, սակայն, ոչ ոք չի խոսել այդ մասին եւ անընդհատ շահարկել են, թե լավ հարաբերություններ ունի Թուրքիայի իշխանությունների, նախագահի հետ. «8 տարվա ընթացքում ոչ ոք իմ հաջողությունների մասին չխոսեց, միայն ասեցին` Էրդողանի եղբայրն է: Բայց եթե ես նախագահի հետ լավ եմ` իմ համայնքի շահն է դա»:
Նշենք, որ Պոլսո Հայոց պատրիարքի ընտրությունները պետք է տեղի ունենային դեկտեմբերի 13-ին: Պատրիարքի թեկնածուներն էին` Արամ սրբազան Աթեշյանը, կրոնական ժողովի ատենապետ Տեր Սահակ եպիսկոպոս Մաշալյանը, Գերմանահայոց թեմի առաջնորդ Գարեգին արքեպիսկոպոս Բեկչյանը եւ Հայաստանից Գուգարաց թեմի առաջնորդ Տեր Սեպուհ արքեպիսկոպոս Չուլջյանը:

Выборы Константинопольского патриарха ААЦ не состоятся, а Турция признает в качестве наместника Константинопольского армянского патриарха меня. Об этом заявил в беседе с журналистами 21 декабря архиепископ Арам Атешян.
По его словам, выборы могут состояться лишь при разрешении государства, но на этот момент ничего подобного нет. «Меня вызвали, сказали, вы должны вернуться к прежней ситуации, а наместником должен остаться Атешян», - заявил архиепископ. Он подчеркнул, что турецкое государство в качестве наместника Константинопольского армянского патриарха признает его, а архиепископ Гарегин Бекчян должен отказаться от должности местоблюстителя. «Должен состояться Церковный собор, а он должен будет уйти в отставку, чтобы была возможность провести новые выборы», - настоял  Атешян.
Архиепископ также подчеркнул, что «в течение 8 лет он работал во благо армян», достиг многочисленных успехов, но об этом никто никогда не говорил. Все время говорится лишь о том, что у меня хорошие отношения с властями, президентом Турции, возмутился Атешян. «Никто за эти 8 лет не сказал о моих успехах, все время звучит одно: он – брат Эрдогана. Но то, что я с ним в хороших отношениях, это выгодно, в первую очередь, моей общине», - заключил Атешян.
Отметим, что выборы Константинопольского патриарха ААЦ должны были состояться 13 декабря. Кандидатами на этот пост были Арам Атешян, Саак Машалян, Гарегин Бекчян и Сепух Чулджян.