Սբերբանկի ղեկավար Գերման Գրեֆը բանկի աշխատակիցների հետ ուղիղ կապի ժամանակ կարծիք է հայտնել, որ «Յանդեքս»-ի մշակած արհեստական ինտելեկտով «Ալիսա» ձայնային օգնականով աշխատել դեռեւս չի ստացվում, այն լուրջ զարգացման կարիք ունի։ Այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
Հոկտեմբերին «Յանդեքս» ինտերնետ ընկերությունը գործարկել է իր «Ալիսա» ձայնային օգնականը՝ հիմնված արհեստական ինտելեկտի վրա։ Ընկերությունը հայտարարել է, որ ռուսական «Ալիսա» ծրագիրն ամերիկյան Siri-ից տարբերվում է հարցերին պատասխանելիս «շրջանակներից դուրս գալու» հնարավորությամբ։ «Յանդեքս»-ի հավաստմամբ՝ խոսքային իմպրովիզ չունի ոչ մի ձայնային օգնական՝ բացի «Ալիսա»-ից։
«Ոչ, նրանից օգտվելն անհնար է: Նա դեռ շատ հիմար է: Ես փորձեցի օգտվել, բայց չստացվեց»,-ասել է Գրեֆը: «Ես չեմ ուզում վիրավորել որեւէ մեկին, իսկապես սիրում եմ «Յանդեքս» ընկերությունը: Այնտեղ հրաշալի մարդիկ են աշխատում, շնարհակալություն նրանց այն բանի համար, որ մենք հնարավորություն ունենք օգտվել իրենց արտադրանքից։ Բայց դեռեւս «Ալիսա»-ն արհեստական ինտելեկտի զարգացած մոդել չէ, դեռեւս այն ձայնը լավ ճանաչող մոդել է: Խոսքը voice recognition-ի մասին է: Դա միայն «Յանդեքս»-ում ձայնային օգնության ֆունկցիա է, այն պետք է շատ լուրջ զարգացվի»,-շեշտել է նա:
«Ալիսան եւ Siri-ն դեռեւս հիմար են, եւ ոչ նրա համար որ « Ալիսան» պարտվում է ինչ-ինչ մրցակիցների: Ես արդեն ասել եմ, որ «Յանդեքս»-ի ինժեներները ոչնչով չեն զիջում Google-ի ինժեներներին: Նրանք հրաշալի են: Շատ լավ է, որ մենք ունենք այդպիսի տաղանդավոր մարդիկ: Միայն թե դեռեւս արհեստական ինտելեկտը այնքան խելացի չէ, որ հետաքրքիր լինի նրանից օգտվել»,-ընդգծել է Գրեֆը:

Глава Сбербанка Герман Греф во время «Прямой линии» с сотрудниками банка высказал мнение, что говорить с голосовым помощником на основе технологии искусственного интеллекта «Алиса» пока не получается, эта разработка «Яндекса» нуждается в серьезном развитии, передает ТАСС
В октябре интернет-компания «Яндекс» запустила собственный голосовой помощник на основе технологии искусственного интеллекта «Алиса». Компания заявила, что одно из главных отличий российской «Алисы» от американской Siri - возможность выходить за рамки прописанных реплик при ответе на вопросы. По утверждению «Яндекса», речевой импровизации нет ни у одного ассистента, кроме «Алисы».
«Нет, не поговорил, потому что с ней поговорить невозможно. Она пока очень глупая. Я пытался с ней разговаривать, но у меня не очень получилось. Пока это только ранняя стадия, - сказал Греф. - Не хочу никого обидеть, я очень люблю компанию «Яндекс». Там работают потрясающие люди, спасибо им за то, что мы имеем возможность пользоваться их продуктами. Но пока «Алиса» - это не продвинутая модель искусственного интеллекта, пока это хорошо распознающий голос. То, что называется voice recognition. Она только голосовая функция помощи в «Яндекс», ее надо очень серьезно развивать».
«И Алиса, и Siri - они все еще глупенькие не потому, что «Алиса»  проигрывает кому-то из конкурентов. Я уже говорил о том, что наши ребята, инженеры в «Яндексе», ничем не хуже инженеров в Google или где-то еще. Они потрясающие. Это очень здорово, что у нас есть такие талантливые люди. Просто пока еще искусственный интеллект не настолько умен, чтобы с ним можно было бы интересно пообщаться», - подчеркнул Греф.