ԱՄՆ ռազմական ղեկավարությունը նախատեսում է ստեղծել հակահաքերային համակարգիչ՝ «Մորֆեյ» հակահաքերային պաշտպանության ծրագրով։ Այս ծրագիրը թույլ է տալիս իրականացվող հարձակումների, այդ թվում՝ զանգվածային  WannaCry հարձակումների թիվը հասցնել զրոյի։ DARPA-ն (Պաշտպանության եւ առաջադեմ հետազոտությունների նախագծերի գործակալություն) հույս ունի վերացնել հասարակական խոցելի «թույլ տեղերը»՝ ապահովելով ծրագրային պաշտպանություն հինգ տարիների համար։ Այս մասին հայտնում է Daily Mail-ը։
DARPA-ի հաղորդագրության համաձայն՝ «Մորֆեյ» անունը կրող նախագծի վրա ծախսվել է 3,6 միլիոն դոլար։ Նա վերածում է համակարգիչային սխեմաները «անբացահայտելի  խճանկարի»: ԱՄՆ ռազմական ղեկավարությունը «Մորֆեյ» ծրագրի վրա նախատեսում էր 50 միլիոն դոլար ծախսել։
Այս համակարգը տարբերվում է ավանդական պաշտպանության համակարգերից։ «Մորֆեյ»-ը կառուցում է իր պաշտպանությունը  օպերատիվ, անընդհատ փոխանցվող  տեղեկատվության վրա, ինչը դժվարացնում է հաքերների համար տեղեկատվության հասնելիությունը:
«Մորֆեյ» պաշտպանության համակարգը  մշակել են Միչիգանի համալսարանի գիտնականները: Նրանք հույս են հայտնում, որ հաքերային հարձակումները իրենց նշանակությամբ  կհասցվեն զրոյի:

В США военные планируют создать антихакерский компьютер, с антихакерским программным обеспечением «Морфей». Эта программа позволит довести число осуществленных атак, в том числе таких массовых, как WannaCry, до нуля. DARPA (Агентство проектов в области защиты и передовых исследований) надеется устранить уязвимость общеизвестных «слабых мест». программного обеспечения в течение пяти лет, сообщает Daily Mail.
По сообщению DARPA, на данный проект под названием «Морфей» компания затратила 3.6 млн долларов. Он превратит компьютерные схемы в «не подлежащую разгадыванию мозаику». Военное руководство США запланировало потратить на программу «Морфей» 50 миллион долларов.
Данная система отличается от традиционной системы защиты. «Морфей» строит свою защиту на основе оперативного, постоянного перемещения информации, что затрудняет для хакеров доступ к информации. Защитная система «Морфей» разрабатывается учеными Мичиганского Университета. Они выражают надежду, что сведут к нулю количество страшных по своей значимости случаев хакерских атак, столь участившихся в 2017 году.