«Էկոլուրի» տեղեկացմամբ՝ չեխական «Արնիկա» ասոցիացիայի «Թույներ եւ թափոններ ծրագրի» ներկայացուցիչները Հայաստանում ԴԴՏ-ով աղտոտվածություն են հայտնաբերել: Նրանց կողմից հետազոտվել է ժամկետանց թունաքիմիկատների 4 պահեստ եւ մետալուրգիական արդյունաբերության թափոնների մեկ գերեզմանոց:
«Ըստ էության՝ մեր կողմից հետազոտված բոլոր այն վայրերում, ուր թունաքիմիկատներ կան, եղել են կամ պահպանվում են, հայտնաբերել ենք ԴԴՏ-ով տարբեր չափի աղտոտվածություն, իսկ մի դեպքում՝ նույնիսկ ժամկետանց ԴԴՏ-ի պաշարներ` պատռված պարկերով»,- ասել է ասոցիացիայի փորձագետ Մարեկ Զիրը:
Չեխ փորձագետը զարմացել է, որ Նուբարաշենի թունաքիմիկատների գերեզմանոցի մոտ ապրող մարդիկ տեղյակ չեն հնարավոր ռիսկերի մասին, քանի որ վտանգավոր թունաքիմիկատներով աղտոտվածություն է հայտնաբերվել նաեւ գերեզմանոցի ցանկապատված տարածքից դուրս, իսկ դա նշանակում է, որ գոյություն ունի սննդային շղթայի աղտոտվածություն: Տարածքը հասանելի է նաեւ արածող կենդանիների համար:
«Հայ կանայք հանուն առողջության եւ առողջ շրջակա միջավայրի» ՀԿ-ի նախագահ Ելենա Մանվելյանը նշել է, որ իրենց կազմակերպությունը կիրազեկի մարդկանց ռիսկերի մասին եւ այդ հարցում աջակցության խնդրանքով դիմելու է պետական մարմիններին: Նա նաեւ ասել է, որ երկար ժամանակ է, ինչ կազմակերպությունը փորձում է թունավոր նյութերով աղտոտվածության խնդրի վրա հրավիրել պետական եւ միջազգային հաստատությունների ուշադրությունը:
Համաձայն Չեխիայում ընդունված չափանիշների՝ Հայաստանի ժամկետանց թունաքիմիկատների բոլոր 4 պահեստները ենթակա են վնասազերծման:

Представители чешской ассоциации «Арника» и программы «Яды и отходы» обнаружили в Армении загрязненность ДДТ. Как передает «Эколур», эксперты исследовали 4 хранилища просроченных ядохимикатов и 1 кладбище отходов металлургического производства.
«По сути, во всех изученным нами местах, где хранятся ядохимикаты, имеется загрязненность ДДТ, а в одном случае мы даже обнаружили запасы просроченного ДДТ в порванных мешках», - заявил эксперт ассоциации Марек Джир.
Чешский специалист удивился, когда узнал, что живущие близ Нубарашенского кладбища ядохимикатов люди даже не подозревают об угрожающей им опасности, так как в результате исследований выяснилось, что даже за зоной загрязнения наблюдается повышенное содержание ДДТ в окружающей среде, а это значит, что имеет место загрязнение пищевой цепочки.
Председатель общественной организации «Женщины Армении во имя здоровья и здоровой окружающей среды» Елена Манвелян отметила, что их организация возьмет на себя дальнейшее информирование людей об угрозах их здоровью и обратится за помощью в госорганы.
Согласно стандартам, приятым в Чехии, все 4 точки, исследованные экспертами, подлежат нейтрализации.