Հայաստանի նախագահին առընթեր Սեւանա լճի հիմնահարցերի հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Մովսիսյանն այսօր՝ դեկտեմբերի 23-ին երկրի ղեկավարին զեկուցել է Հանձնաժողովի գործունեության 2010թ. աշխատանքային ծրագրի կատարման մասին, ներկայացրել առկա հիմնահարցերն ու 2011թ. հունվարին Հանձնաժողովի հերթական նիստում քննարկվելիք օրակարգային հարցերը:
Նախագահի մամուլի գրասենյակից NEWS.am-ին հայտնում են, որ նախագահին ներկայացվել է նաեւ Սեւանա լճի էկոհամակարգի եւ ջրաբանական մոնիտորինգի ծրագիրը հաստատելու վերաբերյալ հարցը: Ծրագրով առաջարկվում է ստեղծել մոնիտորինգային դիտարկումների եւ գնահատումների նոր համակարգ եւ մոնիտորինգային տեղեկատվական բանկ:
Վլադիմիր Մովսիսյանի հավաստմամբ, 2010թ. աշխատանքային ծրագիրը կատարվել է ամբողջությամբ եւ սահմանված ժամկետներում:
Նախատեսված միջոցառումները հիմնականում ուղղված են եղել ջրի մակարդակի բարձրացմանը, ջրի մաքրության ապահովմանը եւ էկոհամակարգերի ու կենսաբազմազանության վերականգնմանը:
Նախագահը մի շարք հանձնարարություններ է տվել Հանձնաժողովին` ուղղված առաջին հերթին ափամաքրման աշխատանքներն արագ տեմպերով իրականացնելուն, որպեսզի հետագայում ջրի բարձրացմանը զուգահեռ մաքրման հետ կապված նոր խնդիրներ չառաջանան: Ընդգծվել է, որ եկող տարվա ընթացքում Սեւանա լճի հիմնահարցերի հանձնաժողովի գործունեությունը հիմնականում ուղղված է լինելու լճի ջրի մաքրության խնդիրների լուծմանը:

Председатель Комиссии по проблемам озера Севан при президенте Армении Владимир Мовсисян 23 декабря доложил главе государства о деятельности структуры выполнению рабочей программы 2010 года, представил существующие проблемы и вопросы, подлежащие рассмотрению на очередном  заседании в январе 2011 года.
Как сообщили Новости Армении - NEWS.am в пресс-службе президента  Армении, Саргсяну был представлен также вопрос об утверждении  программы гидрологического мониторинга и экосистемы озера Севан. Программа  предполагает создание новой системы мониторинговых изучений и оценок,  создание  мониторинговой информационной базы.
По заверению Владимира Мовсисяна, рабочая программа 2010 года выполнена полностью и в установленные сроки.
Предусмотренные мероприятия  в основном были направлены на повышение уровня воды, обеспечение ее чистоты и восстановление экосистем и биологического многообразия.
Президент дал ряд поручений Комиссии, направленных, в первую очередь,  на реализацию работ быстрыми темпами по очистке прибрежных территорий, чтобы в дальнейшем параллельно с повышением уровня воды не возникали новые проблемы, связанные с очисткой. Было подчеркнуто,  что в течение будущего года  деятельность Комиссии по проблемам озера Севан  в основном будет  направлена на решение проблем чистоты воды.