Պարզվում է՝ խոզի ազդրը, որը շարքային քաղաքացիների շրջանում մեծ համբավ է վայելում, եւ որ առանց այդ ավանդական 10-15 կիլոգրամանոց «բդի» շատերը Նոր տարվա սեղանը չեն պատկերացնում, այնքան էլ մեծ տեղ չունի նախարարական սեղաններին:
Կառավարության մի շարք ներկայացուցիչներ վստահեցնում են, որ իրեն ոչ նախորդ, ոչ էլ այս տարի խոզի ազդր իրենց տոնական սեղանին չեն դրել եւ չեն դնելու: Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Արթուր Գրիգորյանը թերթի հետ զրույցում ասել է, որ այս Նոր տարին ոչնչով չի տարբերվելու մյուսներից. «Նշելու ենք, ինչպես միշտ: Իսկ խոզի ազդր երբեւէ չենք դրել սեղանին, այդ տարին եւս բացառություն չի լինելու»:
Առողջապահության նախարար Հարություն Քուշկյանը չի ցանկացել պատասխանել հարցին, թե տոնական օրերին խմո՞ւմ է Նոր տարվա հայտնի կենացներից մեկը՝ «Բժիշկներից եւ ոստիկաններից հեռու»: Հավանաբար նախարարի կենացների ցանկում կանտեսվի այն, թեկուզ «Էրեբունի» կամ «Նաիրի» հիվանդանոցների գործերը չվատացնելու համար: Նախարարը չպատասխանեց նաեւ մեր այն հարցին, թե ի՞նչ կարող են ուտել մարդիկ տոնական օրերին՝ բժիշկների ձեռքը չընկնելու համար:
Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը թերթի հետ զրույցում նշել է, որ դեռ չգիտի՝ այս տարի սեղանին նապաստակի միս դնելո՞ւ է, թե՞ ոչ. «Մենք տարվա կենդանու մասին երբեք չենք մտածել: Մեր ընտանիքը առավելապես ձգտել է պահպանել ազգային ավանդույթներն ու Ամանորի սեղանը զարդարել հայկական ավանդական ճաշատեսակներով»:
Լինելով ծնունդով Գավառից, պարզ է, որ տիկին Հակոբյանը հայկական ավանդական ճաշատեսակ ասելով՝ նախեւառաջ նկատի ունի, այսպես ասած՝ «Քյավառա քյուֆթան». «Ինչքան ես հիշում եմ, Քյավառի ավանդական քյուֆթան եւ փախլավան անպակաս են եղել մեր սեղանից, ես ինքս առանձնահատուկ սիրով եմ պատրաստում մեր ճաշատեսակները, եթե, իհարկե, ժամանակ եմ ունենում: Մեր սեղանին միշտ չէ, որ խոզի ազդր է լինում, եւ, իմ կարծիքով, այնքան էլ էական չէ՝ այդ ճաշատեսակը կա՞ սեղանին, թե՝ ոչ: Կարեւորը, անշուշտ, բարձր, տոնական տրամադրությունն է, անցած տարվա արդյունքների արժեւորումը թե՜ հարազատներիս եւ թե՜ իմ առումով, եւ, իհարկե, Նոր տարվա սեղանի շուրջ մեր նոր անելիքների ու ցանկություններ իմասին խոսելը»:

Оказывается, свиной окорок, который пользуется популярностью у рядовых граждан Армении, которые без него и представить не могут новогодний стол, не так уж популярен на министерских столах.
Некоторые представители правительства заверяют, что ни в прошлый, ни в нынешний Новый год они не ставили и не поставят на праздничный стол это традиционное на армянском столе блюдо. Министр труда и социальных вопросов Армении Артур Григорян в беседе с корреспондентом газеты сказал, что этот Новый год ничем не будет отличаться от предыдущих. «Отметим как всегда. А свиного окорока никогда не ставили на стол, этот год тоже не будет исключением».
Министр здравоохранения Арутюн Кушкян не пожелал ответить на вопрос о том, пьет ли он в праздничные дни за то, чтобы «быть подальше от врачей и полицейских». Вероятно, в списке тостов министра этого тоста нет. Министр не ответил также на наш вопрос о том, что могут есть люди в праздничные дни, чтобы не попасть в руки врачей.
Министр диаспоры Грануш Акопян в ходе беседы с корреспондентом газеты сказала, что пока не знает, поставит ли на праздничный стол заячье мясо. «Мы никогда не думали о животном года. Наша семья стремилась сохранить национальные традиции и украсить новогодний стол традиционными армянскими блюдами».
Родом из армянского Гавара, министр Акопян под традиционным армянским блюдом в первую очередь подразумевает гаварскую кюфту. «Однако самое главное – высокое праздничное настроение»,– отметила министр диаспоры.