Իրանի գլխավոր դատախազ Մոհամմադ Ջաֆար Մոնտազերիին հայտարարել է Միացյալ Նահանգների, Իսրայելի եւ Սաուդյան Արաբիայի դավադրության մասին, որն ուղղված է երկրում անկարգությունների բորբոքմանը, հաղորդում է IRNA-ն:
Նրա խոսքով՝ ծրագրի գլխավոր նախագծողը եւ Իրանում անկարգությունների առաջացման խմբի ստեղծողը եղել է ԿՀՎ ահաբեկչության դեմ պայքարի բաժնի նախկին ղեկավար Մայքլ Դ'Անդրեան:
«Իրանում անկարգություններ առաջացնելու համար ստեղծվել է հատուկ խումբ, որում ընդգրկվել են ԱՄՆ-ն, Իսրայելը եւ Սաուդյան Արաբիան: Խումբը գլխավորում է Մայքլ Դ'Անդրեան եւ Իսրայելի «Մոսադ» արտաքին հետախուզական ծառայություն հետ կապ ունեցող սպաներից մեկը: Խմբի բոլոր ծախսերը կատարել է Սաուդյան Արաբիան», - հայտարարել է Իրանի գլխավոր դատախազը:
Նա ավելացրել է, որ ծրագիրը կոչվում է «Հաջորդական կոնվերգենցիայի դոկտրին» եւ դրա մշակման տվյալները հավաքվել են մի քանի տարվա ընթացքում:
Ըստ նրա՝ Իրանի Էրբիլ քաղաքում եւ Աֆղանստանում ստեղծվել է գործողությունների երկու բջիջ ԻՊ անդամներին բողքի ակցիաներին ներգրավելու նպատակով:
2017-ին New York Times-ը, վկայակոչլեով ամերիկյան հետախուզության աղբյուրներին, հաղորդել էր, որ ԿՀՎ-ում իրանական հարցերով կզբաղվի «Մութ արքայազն» եւ «Այաթոլա Մայք» մականուններով Մայքլ ԴԱնդրեան: Ավելի վաղ նա ղեկավարում էր «Ալ Քաիդա» ահաբեկչական խմբավորման առաջնորդ Ուսամա բեն Լադենի որոնումների գործողությունը:
Իրանի խոշոր քաղաքներում, որոնց թվում են Թեհրանը, Մաշհեդը, Իսֆահանը եւ Ռեշտը, դեկտեմբերի 28-ից զանգվածային ցույցեր են տեղի ունեցել: Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին հայտարարել է, որ բողոքի ակցիաները պայմանավորված են երկրի ներքին խնդիրներով, ինչպես նաեւ այլ երկրների կողմից սադրանքներով: Լրատվամիջոցների հաղորդումների համաձայն՝ առնվազն 20 մարդ դարձել է անկարգությունների զոհ, վերջին երեք օրերին մայրաքաղաքում տեղի ունեցած բողոքի ակցիաների արդյունքում ձերբակալվել է շուրջ 450 մարդ:
Նախօրեին ԻՀՊԿ հրամանատար Մուհամմադ Ալի Ջաֆարին ասել է, որ երկրում ցուցարարների համար խոռվությունը անհաջող ավարտ է ունեցել:
Հունվարի 4-ին Իրանի ներքին գործերի նախարար Աբդոլրեզա Ռահմանի Ֆազլին հայտարարել է, որ երկրում բողոքի ցույցերին մասնակցել է շուրջ 42 հազար մարդ:

Генпрокурор Ирана Мохаммад Джафар Монтазери заявил о заговоре США, Израиля и Саудовской Аравии, направленном на разжигание беспорядков в стране, сообщает РИА Новости  со ссылкой на  агентство IRNA.
По словам Монтазери, главным проектировщиком плана и создателем группы по разжиганию беспорядков в Иране был Майкл Д'Андреа, который раньше руководил отделом ЦРУ по борьбе с терроризмом.
«Для создания беспорядков в Иране была создана специальная группа, в которую входили США, Израиль и Саудовская Аравия. Группу возглавляли Майкл Д'Андреа и один из офицеров, связанных с израильской внешней разведкой «Моссад». Все расходы группы оплачивала Саудовская Аравия», — заявил генпрокурор Ирана.
Монтазери добавил, что план был назван «Доктрина последовательной конвергенции» и данные для его разработки собирались на протяжении нескольких лет. По его словам, в разработке также участвовала леворадикальная иранская группировка «Организация моджахедов иранского народа»  (ОМИН), последователи монархического режима, националисты и несколько группировок, связанных с коммунизмом.
Генпрокурор заявил, что было создано две операционные ячейки в иракском городе Эрбиле и в Афганистане, с целью привлечь к протестам членов террористической группировки «Исламское государство».
В июне 2017 года газета New York Times со ссылкой на источники в американской разведке сообщила, что руководить «иранским» направлением в ЦРУ теперь будет Майкл Д'Андреа по прозвищу «Темный принц» и «Аятолла Майк». Ранее он курировал операцию по поиску Усамы бен Ладена, лидера террористической группировки «Аль-Каида»,который был уничтожен в результате операции американского спецназа в 2011 году.
В крупных городах Ирана, среди которых Тегеран, Мешхед, Исфахан и Решт, 28 декабря начались массовые акции протеста. Президент страны Хасан Роухани заявил, что протесты вызваны внутренними проблемами, а также подстрекательством других государств. По данным СМИ, жертвами беспорядков стали не менее 20 человек, около 450 человек были задержаны за последние три дня в связи с протестами в столице.
Накануне командующий иранским Корпусом стражей исламской революции (КСИР) Мохаммад Али Джаафари заявил, что смута в стране закончена безуспешно для демонстрантов. 4 января министр внутренних дел Ирана Абдолреза Рахмани Фазли сообщил, что в протестах в стране приняли участие около 42 тысяч человек.