ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կաջակցի Իրանում բողոքի ակցիաների մասնակիցներին: Այս մասին The Washington Post թերթում հրապարակված հոդվածում գրել է ԱՄՆ փոխնախագահ Մայքլ Փենսը:
«Մեր վարչակազմը կշարունակի աջակցել ազատության ձգտող բողոքի ակցիայի մասնակիցներին եւ պահանջում է, որ Իրանի առաջնորդները դադարեն վտանգավոր եւ ապակայունացնող գործողություններ ձեռնարկել ինչպես իրենց երկրում, այնպես էլ արտասահմանում », - ասել է նա:
Նրա խոսքով՝ «Բարաք Օբամայի վարչակազմը իրենց երկրում փոփոխություններ պահանջող եւ այդ կապակցությամբ քայլեր իրականացնել ցանկացող իրանցիներին աջակցություն ցույց չի տվել եւ դրանով ուժ է տվել Իրանի դաժան առաջնորդներին բողոքի ակցիաները ճնշելու համար»:
«Այսօր Իրանի ժողովուրդը ազատության պահանջով նորից է դուրս եկել փողոց եւ ԱՄՆ-ն, նախագահ Դոնալդ Թրամփի գլխավորությամբ նրանց աջակցություն են հայտնել: Այս անգամ մենք չենք լռի: <...> Նախագահ Թրամփը քննարկում է, թե ինչ լրացուցիչ միջոցներ կարող է ձեռնարկվել Իրանի ռեժիմին ագրեսիվ պահվածքի համար պատժելու նպատակով», - ասել է Փենսը:
Փոխնախագահը անհրաժեշտ է համարել քննադատել «ԱՄՆ, ինչպես նաեւ Միավորված ազգերի եվրոպական շատ գործընկերների» նրա համար, որ նրանք, ըստ Վաշինգթոնի, «վճռական հայտարարություններ չեն անում Իրանում աճող ճգնաժամի մասին»:

Президент Дональд Трамп окажет поддержку участникам акций протеста в Иране. Об этом , как сообщает ТАСС , заявил в своей статье, опубликованной в газете The Washington Post, вице-президент США Майкл Пенс.
«Наша администрация продолжит оказывать поддержку участникам протестов, добивающимся свободы, и требует, чтобы иранские лидеры прекратили предпринимать опасные и дестабилизирующие действия как в своей стране, так и за рубежом», - отметил он.
По словам Пенса, «нежелание предыдущей администрации Барака Обамы выражать солидарность с иранцами, требовавшими перемен в своей стране, и осуществить какие-то шаги в этой связи придали смелости жестоким правителям Ирана в подавлении протестов восемь с половиной лет назад». «До сих пор многие иранцы обвиняют США в том, что мы их оставили на произвол судьбы в тот момент, когда они нуждались в помощи», - продолжил вице-президент.
«Сегодня иранский народ вновь вышел на улицы с требованиями предоставить им свободу, и США при президенте Дональде Трампе выступили в их поддержку. На этот раз мы не будем молчать. <...> Президент Трамп обдумывает, какие дополнительные меры можно предпринять с тем, чтобы наказать иранский режим за его агрессивное поведение и притеснения своих граждан», - подчеркнул Пенс.
Реклама 12
Вице-президент счел необходимым подвергнуть критике «многих европейских партнеров США, а также ООН» за то, что они, по мнению Вашингтона, не делают «решительных заявлений по поводу разрастающегося кризиса в Иране». «Президент и я призываем лидеров свободных наций на всей планете осудить иранских диктаторов и защитить право иранского народа самому определять свое будущее», - указал Пенс.