Այսօր՝ դեկտեմբերի 24-ին բնապահպանական հասարակական կազմակերպությունները բողոքի ակցիա էին կազմակերպել ընդդեմ Երեւանում Դելֆինարիումի բացման: «Ամոթ, ամոթ» «Ազատություն դելֆիններին», «Մի բանտարկեք դելֆիններին», «Մի նպաստեք ծովային կենդանիների ոչնչացմանը» կարգախոսներով զինված ցուցարարները դիմավորել են դելֆինարիումի բացմանը շտապող պաշտոնյաներին, այդ թվում Երեւանի քաղաքապետարանի աշխատակիցներին՝ փոխքաղաքապետ Կամո Արեյանի գլխավորությամբ:
Այդուհանդերձ, այսօր Դելֆինարիումի բացումը կայացավ:
Մինչ այդ,  շուրջ 50 բնապահպանական եւ այլ կազմակերպություններ նամակ էին գրել Սերժ Սարգսյանին, որը մնացել էր անարձագանք:
Ակցիային մասնակցող «Թռչնասերների կենտրոն» ՀԿ-ի նախագահ Սիլվա Ադամյանը նշել է, որ դելֆինարիումը ապօրինի կառույց է, որը բնապահպանական, ինչպես նաեւ քաղաքաշինական փորձաքննություն չի անցել: Նրա խոսքով, չի կարելի դելիֆններին փակել սահմանափակ տարածքում, դելֆինները պետք է ապրեն  օվկիանոսում եւ ծովերում:
Նշենք, որ Դելֆինարիումի տոմսի արժեքը 2000 դրամ է, իսկ տոն օրերին, ինչպես նաեւ շաբաթ եւ կիրակի օրերին կարժենա 3000 դրամ:

Экологические общественные организации сегодня, 24 декабря, организовали акцию протеста против открытия дельфинария в Армении. «Позор, позор», «Свободу дельфинам», «Нет заключению дельфинов», «Не содействуйте уничтожению морских животных» - манифестанты с такими лозунгами встретили чиновников, спешащих на церемонию открытия, в том числе и работников мэрии Еревана во главе с заместителем мэра Камо Ареяном. Так или иначе, открытие состоялось, передает корреспондент Новости Армении - NEWS.am.
Ранее около 50 экологических общественных организаций обратились с письмом к президенту Армении Сержу Саргсяну. Однако послание осталось без ответа.
Председатель общественной организации «Общество любителей птиц» Сильва Адамян отметила, что дельфинарий является незаконным строением, которое не проходило экологической и градостроительной. По ее словам, нельзя закрывать дельфинов в закрытом пространстве, они должны жить в морях и океанах.
Отметим, что цена билета в дельфинарий составляет 2000 драмов (около $5,5), а в праздничные дни и субботу воскресенье 3000 драмов (почти $8,5).