Թուրքիայի անվտանգության մարմինները խիստ անհանգստացած են, որ դեկտեմբերի 24-ին Թուրքիայի վարչապետը 3 երկրների նախագահների իր մեքենայով տարել է մզկիթ՝ նամազ անելու։
Ինչպես տեղեկացնում է թուրքական Aksam-ը, այդ ընթացքում անվտանգության ուժերն ու նախագահներին սպասարկող թիկնապահները շունչները պահած սպասել են իրադարձությունների բարեհաջող ավարտին։
Թուրքական անվտանգության ուժերի ներկայացուցիչները նշել են, թե բավականին կոպիտ անվտանգության խախտում է տեղի ունեցել, երբ մի մեքենայի մեջ 4 լիդեր են նստել։ «Հայտնի է, որ «Էրգենեկոն»-ը նախատեսել էր մահափորձ իրականացնել Էրդողանի դեմ, իսկ  Աֆղանստանի եւ Պակիստանի նախագահները ներառված են «Ալ Քաիդայի»՝ մահվան դատապարտված անձանց ցուցակում։ Բացի այդ, մեքենան վարել է ոչ պրոֆեսիոնալը, ով ահաբեկչական հարձակման դեպքում չէր կարող տիրապետել անվտանգության անհրաժեշտ քայլերին»,-նշել են թուրքական անվտանգության մարմինների ներկայացուցիչները։
Նշենք, որ նախագահական Չրաղան պալատում տեղի ունեցած Թուրքիա-Աֆղանստան-Պակիստան վեհաժողովից հետո 3 նախագահներին նամազ անելու է տարել Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, ով նստել էր ծառայողական մեքենայի ղեկին, Գյուլը անմիջապես վարորդի կողքին, իսկ Համիդ Քարզայն եւԱսըֆ Ալի Զերդարին տեղ են զբաղեցրել մեքենայի հետեւի նստատեղին։Իսկ մզկիթից դեպի հյուրանոց հետդարձի ճանապարհին Աբդուլլահ Գյուլն է վարել մեքենան։

Органы безопасности Турции серьезно обеспокоены тем, что 24 декабря премьер-министр Турции на своей машине отвез президентов 3 стран в мечеть на намаз.
Как передает турецкая газета Aksam, в это время представители сил безопасности и телохранители президентов, затаив дыхание, ожидали благоприятного исхода событий.
Представители сил безопасности Турции отметили, что имело место грубое нарушение правил безопасности, когда в одну машину сели 4 лидера. «Известно, что «Эргенекон» планировал покушение на убийство Эрдогана, а президенты Афганистана и Пакистана входят в список лиц, приговоренных к смерти «Аль-Каидой». Кроме того, машину водил непрофессионал, который в случае террористической атаки не смог бы предпринять соответствующие шаги по безопасности»,– отметили представители сил безопасности Турции.
Отметим, что после саммита Турция – Афганистан – Пакистан, который проходил в президентском дворце Чираган, трех президентов отвез на намаз премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган, который сел за руль служебной машины, Гюль – рядом с ним, а Хамид Карзай и Асиф Али Зардари устроились на заднем сиденье. А на обратном пути из мечети в гостиницу машину водил президент Турции Абдулла Гюль.