Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւը շնորհավորել է Ալեքսանդր Լուկաշենկոյին Բելառուսի նախագահի շատնորում վերընտրվելու կապակցությամբ:
Այս տեղեկությունը հաստատել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Նատալյա Տիմակովան:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ դեկտեմբերի 24-ին Բելառուսի ԿԸՀ-ն պաշտոնապես հայտարարել է դեկտեմբերի 19-ին տեղի ունեցած նախագահական ընտրություններում Լուկաշենկոյի հաղթանակի մասին: Ըստ այդմ, Լուկաշենկոյի օգտին քվեարկել են ընտրողների 79,65 տկոսը:
Հիշեցնենք, որ Freedom House միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը ողջունել է ԱՄՆ-ի եւ Եվրամիության միասնական քննադատական դիրքորոշումը Բելառուսում նախագահական կայացած ընտրությունների վերաբերյալ:
Freedom House-ի իրավապաշտպանները կոչ են արել ԵՄ-ին պատժամիջոցներ կիրառել Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի ռեժիմի նկատմամբ, եթե բելառուսական իշխանությունները մոտակա երկ շաբաթներում չարձագանքի Արեւմուտքին եւ ազատ չարձակի ձերբակալված ընդդիմադիրներին:
Նախագահական ընտրություններից հետո, Մինսկում ձերբակալվել են 6 նախկին թեկնածուներ եւ բողոքի ակցիաների 600 մասնակիցներ: Ընդդիմությունը չի հավատում քվեարկության պաշտոնական արդյունքներին:

Президент России Дмитрий Медведев поздравил Александра Лукашенко с избранием на пост президента Белоруссии.
Эту информацию РИА Новости подтвердила РИА Новости пресс-секретарь президента РФ Наталья Тимакова.
«С учетом официально опубликованных цифр ЦИК Белоруссии, доклада главы российского Центризбиркома Владимира Чурова о выводах наблюдателей, это письмо было отправлено», - сказала Тимакова.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, 24 декабря ЦИК Белоруссии официально объявил о победе Александра Лукашенко на выборах, состоявшихся 19 декабря. По данным ЦИК, ему доверили свои голоса 79,65 % избирателей.
После президентских выборов в Белоруссии, на которых одержал победу действующий президент Александр Лукашенко, 17 декабря в Минске были задержаны 6 экс-кандидатов в президенты и 600 участников акций протеста. Оппозиция не верит официальным итогам голосования.