Հայտնի հայազգի արգենտինացի բիզնեսմեն Էդուարդո Էռնեկյանը պատրաստվում է իր բիզնեսի կառավարումը զարմիկին՝ Մարտին Էռնեկյանին փոխանցել: Այս մասին նա հայտնել է Bloomberg-ի հետ հարցազրույցում:
Բիզնեսմենը պատրաստվում է հունվարի վերջին վաճառել Corporacion America Airports SA կորպորացիայի բաժնետոմսերը, որին է պատկանում աշխարհում 51 օդանավակայանների կառավարման կոնցեսիան: Բաժնետոմսերի արժեքը 750 մլն դոլար է: Նրա 39-ամյա զարմիկը կզբաղվի վաճառքով, քանի որ հենց նա է կանգնելու Էռնեկյանի բիզնեսի ղեկին: «Ես այդ գործարքին կհետեւեմ այս ամիս, եւ օդանավակայաններում իմ կարիերան կավարտվի»,- հայտարարել է նա:
Բաժնետոմսերի վաճառքը Էռնեկյանի համար նոր փուլի սկիզբ կնշանավորի: «Սակայն 85-ամյա ձեռներեցը, որն ասում է, թե ինքը դեռեւս ամեն օր լողում է եւ յոգայով զբաղվում, տեսադաշտից չի անհետանա: Հայ գաղթականների որդին, որոնք փախել էին 20-րդ դարասկզբի ցեղասպանությունից, նշում է, որ ամենօրյա պարտականությունների փոխանցումը իրեն կազատի բիզնեսի նոր ուղղություններն ուսումնասիրելու համար»,- նշված է հոդվածում:

Prominent Argentinean Armenian businessman Eduardo Eurnekian has told Bloomberg that he is going to transfer the management of his businesses to his nephew, Martin Eurnekian.
Eurnekian’s Corporación América Airports SA, which owns concessions to operate 51 airports worldwide, is looking to sell as much as $750 million of shares between late January and February, spokeswoman Carolina Barros said.
Eduardo Eurnekian’s 39-year-old nephew will deal with the sales, since he will take helm at his uncle’s businesses.
“I am doing this IPO,” Eduardo Eurnekian said. “I will oversee this deal this month, and my career in airports will be complete.”
The sale of these shares will also mark the start of a new phase for Eurnekian.
“Though the 85-year-old entrepreneur -- who says he still swims and practices yoga every day -- won’t be retiring out of sight,” the respective article also reads, in particular. “The son of Armenian immigrants who fled the genocide in the early 20th century said that handing over day-to-day operations will free him up to explore new areas of business.”