Իրանի եւ «5+1» խմբի (Մեծ Բրիտանիա, Չինաստան, ԱՄՆ, Ռուսաստան, Ֆրանսիա եւ Գերմանիա) ներկայացուցիչները բանակցություններ են սկսել Ստամբուլում բանակցությունների հերթական ժամկետը հստակեցնելու ուղղությամբ, հաղորդում է Fars գործակալությունը՝ վկայակոչելով «Ատոմային Իրան» կայքը:
«Բանակցությունների ժամկետի հարցը, ըստ ամենայնի, բաց կմնա մինչեւ Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուի այցը Վաշինգտոն եւ Հիլարի Քլինթոնի հետ հանդիպումը»,- ասված է կայքում:
Ժնեւում դեկտեմբերի 7-ին ավարտվել է բանակցությունների հերթական փուլը, որին մասնակցել են «5+1» խմբի ներկայացուցիչները, նաեւ ԵՄ արտաքին քաղաքականության գերագույն հանձնակատար Քեթրին Էշթոնը:
Բանակցությունների արդյունքում պայմանավորվել են, որ խորհրդակցությունները շարունակվելու են Ստամբուլում, հունվարի վերջին:

Представители Ирана и группы «5+1» (пять постоянных членов Совета Безопасности ООН - Великобритания, Китай, Россия, США, Франция плюс Германия) начали переговоры по определению даты очередного раунда переговоров в Стамбуле, сообщает информагентство Fars со ссылкой на сайт «Ядерный Иран».
«Вопрос о дате переговоров, скорее всего, останется открытым до предстоящего визита в Вашингтон главы МИД Турции Ахмета Давудоглу и его встречи с госсекретарем США Хиллари Клинтон», - говорится на сайте.
В Женеве 7 декабря завершился очередной раунд переговоров по иранской ядерной проблеме, в котором принимали участие заместители глав внешнеполитических ведомств России, США, Великобритании, Китая, Германии, Франции, а также верховный представитель Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности Кэтрин Эштон, передает Trend.
Итогом переговоров стала договоренность о том, что консультации будут продолжены в конце января в Стамбуле.