Իրանի եւ «5+1» խմբի (Մեծ Բրիտանիա, Չինաստան, ԱՄՆ, Ռուսաստան, Ֆրանսիա եւ Գերմանիա) ներկայացուցիչները բանակցություններ են սկսել Ստամբուլում բանակցությունների հերթական ժամկետը հստակեցնելու ուղղությամբ, հաղորդում է Fars գործակալությունը՝ վկայակոչելով «Ատոմային Իրան» կայքը:
«Բանակցությունների ժամկետի հարցը, ըստ ամենայնի, բաց կմնա մինչեւ Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուի այցը Վաշինգտոն եւ Հիլարի Քլինթոնի հետ հանդիպումը»,- ասված է կայքում:
Ժնեւում դեկտեմբերի 7-ին ավարտվել է բանակցությունների հերթական փուլը, որին մասնակցել են «5+1» խմբի ներկայացուցիչները, նաեւ ԵՄ արտաքին քաղաքականության գերագույն հանձնակատար Քեթրին Էշթոնը:
Բանակցությունների արդյունքում պայմանավորվել են, որ խորհրդակցությունները շարունակվելու են Ստամբուլում, հունվարի վերջին:

Iran and the 5+1 group (the United States, Russia, China, Britain, France, and Germany) launched the talks to determine the date of the next round of talks in Istanbul, Fars news agency reported with reference to Nuclear Iran website.
“The issue of the date of the negotiations is likely to remain open until Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu’s upcoming visit to Washington, and his meeting with U.S. Secretary of State Hillary Clinton,” the message said.
Iran and the 5+1 group (the United States, Russia, China, Britain, France, and Germany) held talks in Geneva from December 6 to 7. EU High Representative for Foreign and Security Policy Catherine Ashton also attended the talks, Trend News reports.