«Ծառուկյան» դաշինքը չի աջակցի «Ելք»-ի կազմակերպած երթին, այլ կնախընտրի մասնակցել ԱԺ-ում թանկացումների վերաբերյալ հաջորդ շաբաթ անցկացվելիք լսումներին։ Այս մասին այսօր՝ հունվարի 16-ին Ազգային ժողովում հայտարարել է ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը:
«Դուք ո՞նց եք մտածում, եթե այսօր Ծառուկյանը հայտարարում է, մեր ընտրողները դուրս են գալիս փողոց, հարցի լուծումը ո՞րն է։ Մենք պետք է աղմո՞ւկ բարձրացնենք, թե՞ հարցը կարգավորենք։ Քանի որ երկրի նախագահը հայտարարել է, որ խորհրդարանում կքննարկվի այդ հարցը, ամեն մի խմբակցություն իր տեսակետը կասի, տեսնենք, թե ինչ է որոշվում», - ասաց Գագիկ Ծառուկյանը։
Վերջինս ընդգծեց, որ դեռեւս սեպտեմբերին «Ծառուկյան» դաշինքը նիստ էր հրավիրել Հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու եւ գնաճը մեղմելու համար, մինչդեռ նրանց ներկայացված առաջարկները ոչ մի քաղաքական ուժի կողմից հավանության չարժանացան։
«Մենք հայտարարեցինք, որ հարկային օրենսգրքի փոփոխություններով գնաճի առաջ ենք կանգնելու, ներկայացրեցինք փոփոխությունները եւ որեւիցե խմբակցություն ո՛չ աջակցեց, ո՛չ մեր կողքը եղավ», - նշեց նա։
Ծառուկյանը նաեւ նկատեց, որ ստեղծված իրավիճակում հասարակության համար կարող է մեղմել թոշակների կամ աշխատավարձերի բարձրացումը, մինչդեռ մոտակա տարիներին նման բարձրացումներ չեն սպասվում։
«Կա համապատասխան որոշում, որ 2015-ից մինչեւ այսօր ո՛չ աշխատավարձը, ո՛չ թոշակները չեն բարձրացել ու մինչեւ 2020 թվական չեն բարձրանալու», - հավելեց նա։

Блок «Царукян» не поддержит шествие альянса «Выход», а предпочтет принять участие в слушаниях по повышению цен, которые состоятся на следующей неделе в Национальном Собрании Армении. Об этом в беседе с журналистами 16 января заявил лидер партии «Процветающая Армения», руководитель парламентской фракции блока «Царукян» Гагик Царукян.
«Как вы думаете, мы должны поднимать шум или урегулировать этот вопрос? Поскольку президент страны заявил о том, что этот вопрос будет обсужден в НС, то, естественно, каждая фракция выскажет свою точку зрения на этот счет, а там будет видно, какое будет принято решение», - сказал Царукян, добавив, что еще в сентябре их альянс созвал заседание, на котором были обсуждены вопросы по внесению изменений в Налоговый кодекс и смягчению последствий инфляции. По итогам заседания, как подчеркнул Царукян, были представлены разные предложения, однако ни одна политическая сила их не поддержала.
Он также заметил, что сейчас ситуацию можно смягчить лишь повышением пенсий и зарплат, чего в ближайшие годы не предвидится. «Есть соответствующее решение о том, что никакого повышения пенсий и зарплат до 2020 года не будет», - напомнил Гагик Царукян.