Սախալինում հայի եւ ադրբեջանցու մանսակցությամբ սիրային եռանկյունին սպանության պատճառ է դարձել: Ինչպես հաղորդում է IA SakhalinMedia-ն՝ վկայակոչելով տարածաշրջանային քննչական կոմիտեի մամուլի ծառայությունը, ավարտվել է նախկինում դատապարտված Ադրբեջանի 37-ամյա քաղաքացու նկատմամբ քրեական գործի նախաքննությունը: Նա մեղադրվում է առողջությանը կանխամտածված կերպով վնաս պատճառելու համար, որը անփութության հետեւանքով հանգեցրել է տուժածի մահվան: Քրեական գործը հարուցվել է Անիվսկի շրջանի Նովոտրոիցկոյե գյուղի Յանտարնի փողոցի վրա գտնվող բակային տարածքում՝ Հայաստանի Հանրապետության 51-ամյա քաղաքացու՝ մարմնական վնասվածքներով հայտնաբերման փաստով:
Հետաքննության համաձայն՝ տուժածը ավելի քան 22 տարի ապրում էր շրջանային կենտրոնի բնակչուհու հետ, նրանք երկու զավակ ունեին: Թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության հետ կապված հանցագործության համար տուժածը պատիժ էր կրում ազատազրկման վայրերում: 2017 թվականի մարտին, դուրս գալով գաղութից, նա իմացել էր, որ իր հետ ապրող կինն այժմ ուրիշի հետ է ապրում: Տղամարդը գնացել էր տնից, սակայն պարբերաբար շարունակում էր վերադառնալ եւ զանգահարել կնոջը:
Օգոստոսի 5-ին տուժածը իր բնակակցուհու հետ միասին հյուր էր գնացել Նովոտրոիցկոյե գյուղում բնակվող իրենց ընկերների տուն: Ամբաստանյալը իր ընկերների հետ երկու մեքենայով եւս գնացել էր այնտեղ եւ խոսակցության կանչել տուժածին: Վերջինս դուրս էր եկել տնից հյուրերից մեկի հետ միասին, ինչից հետո մեղադրյալը իր ծանոթի հետ ծեծի էր ենթարկել տուժածին: Կոնֆլիկտին միջամտել էին նաեւ ներկաները: Դրանից հետո մեղադրյալը իր ընկերների հետ մեքենաներով հեռացել էր: Ստացված վնասվածքներից տղամարդկանցից մեկը մահացել է: Հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ քրեական գործը ուղարկվել է դատարան:

На Сахалине любовный треугольник с участием азербайджанца и армянина стал причиной убийства.
Как сообщает ИА SakhalinMedia со ссылкой на пресс-службу регионального следкома, завершено расследование уголовного дела в отношении ранее судимого 37-летнего гражданина Республики Азербайджан. Он обвиняется в умышленном причинении тяжкого вреда здоровью, повлекшего по неосторожности смерть потерпевшего. Уголовное дело возбудили по факту обнаружения на придворовой территории по ул. Янтарной села Новотроицкого Анивского района тела 51-летнего уроженца Республики Армении с телесными повреждениями.
По версии следствия, потерпевший более 22 лет проживал с жительницей областного центра, они имели двоих совместных детей. За совершение преступления, связанного с незаконным оборотом наркотических средств, потерпевший отбывал наказание в местах лишения свободы. В марте 2017 года, освободившись из колонии, он узнал, что его сожительница жила с другим мужчиной. Мужчина ушел, но продолжал приходить и звонить женщине.
5 августа потерпевший вместе со своей сожительницей поехали в гости к знакомым в село Новотроицкое. Обвиняемый отправился туда со своими друзьями на двух машинах и вызвал потерпевшего для разговора. Последний вышел из дома с еще одним гостем, после чего обвиняемый со своим знакомым стали их избивать. Затем в конфликт вмешались очевидцы. После этого обвиняемый вместе со своим знакомым сели в машины и покинули место происшествия. От полученных телесных повреждений один из мужчин скончался. Уголовное дело с утвержденным обвинительным заключением направлено в суд.