Կալիֆորնիայի Սենատի անդամ Էնթոնի Պորտանտինոն նամակ է հղել Սենատի եւ Համագումարի իր գործընկերներին՝ կոչ անելով նրանց դիմադրել Ադրբեջանի կողմից տարվող լոբբինգին:
Պորտանտինոն մտահոգված է Լոս Անջելեսի Սակրամենտոյում Ադրբեջանի կառավարության ներկայությամբ: Վերջերս Կալիֆորնիա-Ադրբեջան բարեկամության ասոցիացիան քաղաքական եւ ակադեմիական առաջնորդների հետ աշխատանք է սկսել հասարակության հետ կապերի եւ լոբբիստական գործունեության վերաբերյալ:
Անցյալ տարի Ադրբեջանը դեմ էր հանդես եկել Կալիֆորնիայի, Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի միջեւ համագործակցության մասին Սենատի ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու վերաբերյալ Պանտանտինոյի նախաձեռնությանը: Սենատոր Պորտանտինոն ակտիվորեն պաշտպանում էր Կալիֆորնիայի եւ Լեռնային Ղարաբաղի միջեւ տնտեսական հարաբերությունների զարգացումը:
«Որպես եկրում խոշորագույն հայ համայնքի հպարտ ներկայացուցիչ՝ ես չափազանց մտահոգված եմ Սակրամենտոյում ադրբեջանական լոբբիստական գործընթացի ակտիվացման կապակցությամբ: Որպես օրենսդիր մարմին՝ մենք պետք է համախմբվենք եւ պայքարենք մարդու իրավունքների հանդեպ ոտնձգությունների եւ խաղաղ ու ինքնիշխան պետության հանդեպ չհրահրված ագրեսիայի դեմ»,- մեկնաբանել է սենատորը:
Կալիֆորնիայի սենատորը երկար ժամանակ պայքարել է հայ համայնքի քաղաքացիական իրավունքների համար: «Օրենսդիր իշխանությունը պետք է խստորեն դատապարտի քաղաքացիական իրավունքների խախտումներն ու օտար երկրների իշխանությունների հարձակումներն անմեղ մարդկանց վրա եւ հետևաբար հրաժարվի համագործակցել նման երկրների հետ, քանի դեռ հաշտեցման փորձ չի արվել: Կալիֆորնիա-Ադրբեջան բարեկամության ասոցիացիային միանալը փաստացիորեն արդարացնում է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից բռնության ակտերը Արցախի հայ ժողովրդի դեմ», - եզրափակել է սենատորը:

California Senator Anthony J. Portantino sent out a letter to his Senate and Assembly colleagues in the Capitol urging them to resist increased lobby efforts put forth by the Government of Azerbaijan.
Portantino became alarmed by the increasing presence of the Azeri Government in Sacramento and in Los Angeles. Recently the California Azerbaijan Friendship Association (CAFA) has begun outreach to political and academic leaders in a significant public relations and lobbying effort.
And, last year Azerbaijan opposed Portantino’s initiative to create a formal State Senate Select Committee on California, Armenia & Artsakh cooperation. Senator Portantino has been at the forefront of promoting efforts in Sacramento to advance economic relations between California and Nagorno-Karabakh which is also known as Artsakh. Given Azeri aggression toward the people of Artsakh, Portantino felt it necessary to share his strong views and give Senators and Assemblymembers a complete picture of events in the region. Portantino represents the 25th State Senate District which is home to many Armenians who trace their heritage back to Artsakh.
“As the proud representative of the largest Armenian community in the country, I have become quite alarmed by Azeri lobbying efforts in Sacramento. I feel it is important to proactively guard against its influence. As a legislative body, we must unite and fight against attacks on human rights and unprovoked aggression against a peaceful and sovereign country,” commented Senator Portantino.
The 25th Senate District has the largest Armenian American community in any legislative district in the country. Senator Portantino is the Chair of the Select Committee on California Armenia & Artsakh Trade Art and Culture Exchange. He has a long history fighting for the civil rights of the Armenian Community.
“The Legislature must strongly condemn civil rights abuses and attacks by foreign governments on innocent people. Accordingly, it must refuse to cooperate with such governments until there is a demonstrated effort toward reconciliation. Joining the California Azerbaijan Friendship Association would in effect condone the Azeri government’s acts of violence against the Armenian people of Artsakh,” concluded Senator Portantino.