Գյուղնախարարի պաշտոնանկությունը հազիվ թե կապված լինի ձվի գնի թանկացման հետ, այսօր ԱԺ մշտական հանձնաժողովների տարեվերջյան ճեպազրույցների ժամանակ հայտարարեց ԱԺ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հակոբ Հակոբյանը։ Նա նշեց, որ ձվի, ինչպես նաեւ պանրի  թանկացումը որեւէ նախարարի կամ մեկ այլ պաշտոնյայի գործունեությամբ չի պայմանավորված։
«Սա ավելի շուտ պայմանավորված է արտադրական եւ տնտեսական հարաբերություններով, եւ սա զգուշացնում է մեզ, որ մենք այդ ոլորտներում ունենք լուրջ կառավարման վերափոխման խնդիր»,-ասաց Հակոբյանը։ Պատգամավորը վստահեցրեց, որ իր տեղեկություններով, երբ ամռանը ձվի գինն անկում ապրեց, ձու արտադրողները պարտադրված թռչնի մորթ սկսեցին: «Սա է պատճառը, որ դեկտեմբերին, երբ մարդկանց մոտ սննդի պահանջարկը մեծանում է, ձվի դեֆիցիտ է առաջանում. այսինքն ամռանը վերացնելով արտադրական պոտենցիալը՝ մենք հիմա եկանք եւ կրախի դեմ առանք»,-հայտարարեց Հակոբյանը։
«Ձվի դեֆիցիտի եւ ձվի գների հարցում Գերասիմ Ալավերդյանը մեղք չունի»,– իր հերթին հայտարարեց ԱԺ գյուղատնտեսական եի բնապահպանական հարցերի մշտական հանձնաժողովի ՕԵԿ–ական նախագահ Խաչիկ Հարությունյանը։ Նրա խոսքով՝ ձվի թանկացման պատճառների ուսումնասիրման հարցում իր ծանրակշիռ խոսքն ունի ասելու Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը: Այն պետք է ուսումնասիրի թանկացման պատճառներն ու մեղավորներին պատասխանատվության կանչի։

Отстранение министра сельского хозяйства с занимаемой должности вряд ли связано с подорожанием яиц. Об этом на заключительном заседании постоянных парламентских комиссий 28 декабря заявил председатель постоянной Комиссии по социальным вопросам Акоп Акопян. Он отметил, что подорожание яиц, а также сыра не связано с деятельностью того или иного министра.
«Это, скорее, обусловлено производственными и экономическими отношениями и предостерегает нас о том, что есть задача серьезно пересмотреть управление в этих сферах», - сказал Акопян. Депутат заверил, что, по его сведениям, когда летом цены на яйца снизились, производители начали повальный убой птиц. «Вот причина, из-за которой в декабре, когда у людей увеличивается спрос на продукты, образуется дефицит яиц: то есть, уничтожив летом производственный потенциал, мы сейчас подошли к краху», - отметил Акопян.
«В дефиците яиц и в вопросе цен на яйца Герасим Алавердян не виновен», - в свою очередь, заявил председатель постоянной парламентской Комиссии по вопросам сельского хозяйства и охраны природы, депутат от партии «Оринац еркир» Хачик Арутюнян. По его словам, в вопросе рассмотрения причины подорожания яиц свое весомое слово должна сказать Государственная комиссия по защите экономической конкуренции. Комиссия должна исследовать причины подорожания и призвать виновных к ответственности.