Արմեն Սարգսյանի հետ հանդիպման հենց սկզբում մենք արձանագրել ենք, որ մենք նախագահի մեր թեկնածուն ունենք՝ Արտակ Զեյնալյանը, բնականաբար նախագահի պաշտոնում իր տեսլականի շուրջ է եղել խոսակցությունը: Այս մասին, այսօր՝ փետրվարի 9-ին, ԱԺ-ում, ՀՀԿ-ի կողմից նախագահի թեկնածու առաջարկված Արմեն Սարգսյանի հետ հանդիպումից հետո լրագրողների հետ զրույցին ասաց «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա ներկայացրեց, թե կոնկրետ ինչ հարցադրումներով են դիմել Արմեն Սարգսյանին.
«Հարցրել ենք` ինչպես է վերաբերվում այն փաստին, որ ի հեճուկս նրան, որ Սերժ Սարգսյանը հստակ հայտարարել է, որ չի հավակնելու վարչապետի պաշտոնին, բայց պրոցեսները գնում են հենց դրան: Դա ներքաղաքական վիճակը սրելու լուրջ պոտենցիալ ունեցող հարց է եւ նա, ով լինելու է նախագահ, լուրջ խաչմերուկի եւ դերակատարման մեջ կարող է հայտնվել»,-ասաց Փաշինյանը:
Նրա խոսքով, իրենք հարցրել են, թե Արմեն Սարգսյանն ինչպես է վերաբերվում, որ նախագահական նստավայրը պատրաստվում են խլել նոր նախագահից, նաեւ ինչպես է վերաբերում ներման համակարգի փոփոխությանը, քանի որ Սահմանադրությամբ հստակ նախագահին է վերապահված այդ իրավունքը, սակայն հիմա այն դե ֆակտո դառնում է վարչապետի գործառույթ:
«Ընտրակաշառքների մասին իր գնահատականներից ենք հետաքրքրվել, նաեւ Մարտի 1–ի հարցով դիրքորոշումները ճշտել, քաղբանտարկյալների հարցն ենք բարձրացրել եւ նաեւ իր քաղաքացիության հարցը խնդրել պարզաբանել, որ մամուլում նշվում է»,-ընդգծեց Փաշինյանը՝ հավելելով, որ Արմեն Սարգսյանը պատասխանել է հարցերին, ինչն իրենք ընդունել են ի գիտություն:
«Ելք» խմբակցության ղեկավարը հրաժարվեց ներկայացնել հանդիպման բովանդակային մասը, թե ինչ է պատասխանել իրենց Արմեն Սարգսյանը՝ համարելով դա ոչ կոռեկտ:
Հարցին, թե արդյոք Արմեն Սարգսյանը մոտեցումներով տարբերվո՞ւմ է գործող իշխանության որդեգրած քաղաքականությունից, «Ելք» խմբակցության ղեկավարը պատասխանեց, որ եթե նա ՀՀԿ-ի թեկնածու է, ուրեմն ինքը այդպիսով իշխանության թիմի մեջ է. «Իհարկե, սահմանադրական նոր գործառույթներով, եւ նրա վրա դրված է քաղաքական պարտավորություն`լինել չեզոք եւ անաչառ: Եթե համաձայնվի լինել նախագահի թեկնածու, ուրեմն համաձայն է ստանձնել այդ պարտավորությունները»:
Իսկ թե իր համար մտահոգիչ չե՞ն այն հրապարակումները, որ նա ՀՀ քաղաքացիության տարիները բավարար չեն նախագահի պաշտոնում առաջադրվելու համար, Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, թե այդ խնդիրը ստուգելի է. «Ստուգելի է՝ նա ունի՞ համապատասխան քաղաքացիության ցենզ, թե չունի: Եթե թեկնածու է առաջադրվում, ուրեմն պետք է հոգ տանի որ այդ ամենը ոչ միայն բանավոր խոսքի վրա հիմնված լինի, այլեւ փաստաթղթերով երեւա»:

В самом начале встречи с Арменом Саркисяном мы заявили, что у нас есть свой кандидат в президенты Армении Артак Зейналян. Естественно, разговор развернулся вокруг его видения должности главы государства. Об этом заявил в беседе с журналистами после встречи с возможным кандидатом в президенты Армении от правящей Республиканской партии Армении Арменом Саркисяном 9 февраля руководитель фракции блока «Выход» Никол Пашинян.
«Мы спросили, как он относится к тому факту, что, несмотря на заявление Сержа Саргсяна о том, что он не претендует на должность премьер-министра, тем не менее, все процессы ведут именно к этому. Данный вопрос может резко обострить внутриполитическую ситуацию в стране. И тот, кто станет президентом, может оказаться в серьезной ситуации и на перепутье», - заявил Пашинян.
По его словам, они у Саркисяна также спросили о том, как он относится к тому, что президентскую резиденцию готовятся отобрать у нового главы государства, а также о его отношении к изменениям в системе помилования, согласно которым предложения о помиловании президенту Армении будет представлять уже премьер-министр страны.
«Мы поинтересовались его позициями по избирательному подкупу, делу о событиях 1 марта 2008 года, подняли вопрос политзаключенных, а также попросили разъяснить вопрос относительно его гражданства, о чем так много пишет пресса», - подчеркнул Пашинян, добавив при этом, что Саркисян ответил на все их вопросы.
При этом он отказался представить содержательную часть встречи, не стал говорить о том, как ответил Армен Саркисян на их вопросы, посчитав это просто некорректным.
На вопрос, не беспокоят ли вас публикации о том, что периода армянского гражданства Саркисяна недостаточно для того, чтобы выдвигать его кандидатуру на пост президента, Пашинян отметил, что этот вопрос можно изучить. «Надо проверить, имеет ли он соответствующий ценз гражданства или нет. Если он выдвигается кандидатом, то должен позаботиться о том, чтобы все это было основано не только на устном слове, но было видно и в документах», - сказал руководитель фракции блока «Выход».
Напомним, что действующий президент Серж Саргсян 19 января предложил Чрезвычайному и полномочному послу страны в Великобритании Армену Саркисяну дать согласие на выдвижение его кандидатуры на пост главы государства от правящей Республиканской партии Армении. Армен Саркисян, в свою очередь, попросил время на обдумывание данного предложения.