Թուրքական Today’s Zaman պարբերականի խմբագիրները Taraf-ի գլխավոր խմբագիր Ահմեթ Ալթանին ընտրել են Today’s Zaman-ի տարվա մարդ: Թերթը գրում է, որ Ալթանը կենտրոնական դեր է խաղացել Թուրքիայի Հանրապետության հիմնադրումից ի վեր ամենախոշոր բարեփոխման մեջ:
Ալթանը, որը մի քանի բեսթսելլերների հեղինակ է իր սյունյակում ընթերցողներին հիացնում է` օրվա քաղաքական հիմնախնդիրների մեկնաբանությունները ներկայացնելով գեղարվեստական արձակի ձեւով: Սակայն սրությունն ու հիմնավորվածությունն ունեն նաեւ հետեւանքներ, իսկ ոմանք այն աստիճան են ատում Ալթանին, որ նույնիսկ մահվան սպառնալիքներով եւ ատելության արտահայտությամբ նամակներ են ուղարկում: Ալթանն ու իր թերթն անվախ են ոչ միայն զինվորականների, այլեւ` երկրի կառավարության մասին գրելիս:
Ալթանը հայտնի գրող եւ նախկին պատգամավոր Չեթին Ալթանի որդին է: Չեթինը ժամանակին քաղաքական հայացքների համար նույնիսկ բանտում է նստել: Ալթանը մի անգամ պատմել է, որ մանկությունից հիշում է, թե ինչպես էր հայրն ամեն առավոտ աշխատանքի գնալուց առաջ գնում դատարան: Հայրը սովորեցրել է երեխաներին չդավաճանել ստեղծագործելուն եւ գրածի մեջ լինել ազնիվ ու անկեղծ:
2008-ին, երբ Ահմեթ Ալթանը հրապարակեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված «Օ՜, իմ եղբայր» հոդվածը նրան Թուրքիայի քրեական օրենսգրքի 301 հոդվածով ներկայացվեց «թուրքական ինքնությունը վիրավորելու» մեղադրանք:
Ալթանի նման մարդիկ, որպես կանոն, հայրենիքում չեն պարգեւատրվում կյանքի ընթացքում: Սակայն, երբեմն, ճանաչումը գալիս է անհավանական տեղերից:
«Պետք է խելագար լինել, նման բան անելու համար»,- իր աշխատանքի մասին ասել է Ալթանը, երբ 2009-ին ստացավ «Շպարկասսե Լեյպցիգ» մեդիահիմնադրամի ԶԼՄ-ների ազատության եւ ապագայի մրցանակը:
«Մենք ցանկանում ենք խախտել ավանդույթը, որի համաձայն կյանքի օրոք չեն մեծարում Ալթանի նման մարդկանց: Մենք ընտրել ենք նրան Today’s Zaman-ի 2010 թվականի Տարվա մարդ` տաբուների հաղթահարման եւ նվաճումների համար»,- գրում է Today’s Zaman-ը:

Редакторы турецкой Today’s Zaman избрали главного редактора турецкой газеты Taraf Ахмеда Алтана Человеком года этой газеты в 2010 г., признав центральную роль, которую он сыграл, пожалуй, в крупнейшем преобразовании Турции с момента ее основания, пишет турецкая Today’s Zaman.
Алтан, который также является автором нескольких бестселлеров, завораживает читателей в своей колонке, в которой он не только критически оценивает политические проблемы дня, но и делает это в форме литературной прозы. Однако острота и убедительность имеют свои последствия, а некоторые ненавидят его настолько, что он получает угрозы смерти и письма с выражением ненависти, поэтому вынужден держать при себе оружие для самозащиты. Алтан и его газета бесстрашны не только когда речь идет о военных, но и когда пишут о правительстве страны.
Алтан является сыном известного писателя и бывшего члена парламента Четина Алтана, которому сотни раз предъявлялись обвинения на протяжении всей его карьеры и который был заключен в тюрьму за свои политические взгляды. Алтан однажды сказал: «Когда я был ребенком, почти каждое утро он ходил в суд. Я считал, что вполне нормально, чтобы каждый отец сначала ходил в суд, а затем на работу. ...Он учил нас не предавать творчество. Если ты предашь творчество, то потеряешь себя. Вас должны волновать только честность и искренность того, что вы пишете».
В 2008 г., когда он опубликовал статью с заголовком «О, мой брат», посвященную жертвам Геноцида армян, ему было предъявлено обвинение по статье 301 Уголовного кодекса Турции за «оскорбление турецкой идентичности».
Такие люди, как Алтан, как правило, не награждаются в своей стране в течение своей жизни. Однако признание иногда приходит из невероятных мест. «Нужно быть сумасшедшим, чтобы делать что-то вроде этого»,– сказал Алтан о своей работе, которая была отмечена медиафондом «Шпаркассе Лейпциг», вручившим ему премию за свободу и будущее СМИ в 2009 г.
«Мы хотим нарушить традицию, согласно которой при жизни не чтят таких людей, как Алтан. Мы выбрали его Человеком года Today’s Zaman 2010 г. за его достижения и за нарушение табу»,– пишет Today’s Zaman.