Արդեն մեկ տարի է Հայաստանի եւ Իսրայելի միջեւ գործում են ուղիղ ավիաչվերթներ, ինչը նպաստելու է երկու երկրներում տուրիզմի զարգացմանը։ Այս մասին փետրվարի 16-ին Հայաստան-Իսրայել բարեկամության խորհրդարանական խմբի անդամների մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց հայկական պատվիրակության անդամ, «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Գեւորգ Գորգիսյանը։
Նրա խոսքով՝ մայիսին Հայաստանում սպասվում է նոր ավիափոխադրող՝ ի դեմս իսրայելական ընկերության. «Բացի այդ, Հայաստանը Իսրայելի քաղաքացիների համար պարզեցրել է  վիզաների ստացմանբ գործընթացը, որը տրվում է ուղղակիորեն Երեւանի «Զվարթնոց» օդանավակայանում»,- նկատեց գորգիսյանը։
Դրա հետ մեկտեղ, պատվիրակության անդամը նշեց, որ ինքը բարձրացրել է Հայաստանի քաղաքացիների համար իսրայելական վիզայի ստացման գործընթացի պարզեցման  հարցը, քանի որ վերջիններս Իսրայել ստիպված են մեկնել Վրաստանի միջոցով։ Նա նաեւ հացաստիացրեց, որ այս տարի Հայաստան սպասվում է զբոսաշրջիկների հոսք Իսրայելից, որը կարող է հասնել մինչեւ 10 հազարի։ Այցի ընթացքում քննարկվել են նաեւ բարձրագույն տեխնոլոգիաների շուրջ հարցեր, ինչպես նաեւ այդ ոլորտում հնարավոր համագործակցությունը երկու երկրների միջեւ։
Նշենք, որ Իսրայել մեկնած հայկական պատվիրակությունը գլխավորում էր հանրապետական կուսակցության պատգամավոր Գագիկ Մինասյանը։ Պատվիրակության կազմում ներառված էին նաեւ ընդդիմության ներկայացուցիչներ՝ «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Վահե Էնֆիաջյանը եւ  «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Գեւորգ Գորգիսյանը։

Уже около года между Арменией и Израилем действуют прямые авиарейсы, что способствует развитию туризма в двух странах. Об этом на пресс-конференции членов парламентской группы дружбы Армения – Израиль заявил 16 февраля секретарь парламентской фракции блока «Выход», член делегации Геворк Горгисян.
По его словам, в мае в Армении ожидается появление нового авиаперевозчика в лице израильской компании. «Кроме того, Армения облегчила для граждан Израиля процедуры получения виз, которые выдаются непосредственно в ереванском аэропорту «Звартноц»», - заметил Горгисян.
При этом, как отметил член делегации, они подняли вопрос об облегчении процедуры получении израильских виз для граждан Армении, поскольку последние вынуждены ехать в Израиль через Грузию. Депутат от «Выхода» также заверил, что в этом году Армению ожидает наплыв туристов из Израиля, который может дойти до 10 тысяч человек. В ходе визита обсуждались и вопросы высоких технологий, а также возможное сотрудничество между двумя странами по данному вопросу.
Отметим, что армянскую делегацию в Израиле возглавил депутат от правящей Республиканской партии Армении Гагик Минасян. В составе делегации также были представители оппозиции – Ваге Энфиаджян от блока «Царукян» и Геворк Горгисян от блока «Выход».