Միջուկային համաձայնագրերը վտանգված են, այդ թվում ՄՓՀՀ պայմանագիրը: Այս մասին հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը` ելույթ ունենալով Մյունխենում անվտանգության հարցերով կոնֆերանսում:
Նրա խոսքով՝ Միացյալ Նահանգները պարզել են, որ Ռուսաստանը խախտում  է ՄՓՀՀ պայմանագիրը (միջին եւ փոքր հեռահարության հրթիռների վերացման մասին համաձայնագիր): «Թռիչքային փորձարկումների մշակման եւ անցկացման ժամանակ ստեղծվել է նոր թեւավոր միջին ռադիուսի գործողությունների հրթիռ», - ասել է նա՝ կոչ անելով պաշտպանել պայմանագիրը: Ստոլտենբերգը կոչ է արել Ռուսաստանին հաշվի առնել Դաշինքի մտահոգությունները՝ «էական, թափանցիկ եւ հաստատելի ձեւով»:
Նա նշել է, որ Ռուսաստանը արդիականացնում է իր միջուկային հնարավորությունները, զարգացնում է նոր միջուկային համակարգեր եւ ավելացնում ռազմական ռազմավարության մեջ միջուկային զենքի դերը: Նրա խոսքով՝ սա մտահոգության լուրջ առիթ է:

Ядерные соглашения находятся под угрозой, включая Договор о РСМД. Об этом заявил генсек НАТО Йенс Столтенберг, выступая на Мюнхенской конференции по вопросам безопасности.
По его словам, США выяснили, что Россия нарушает Договор о РСМД (договор о ликвидации ракет средней и малой дальности). «При разработке и проведении летных испытаний была создана новая крылатая ракета среднего радиуса действия», - отметил он, призвав защитить договор. Столтенберг призвал Россию учесть обеспокоенность Альянса «существенным, прозрачным и поддающимся проверке способом».
Он отметил, что Россия модернизирует свои ядерные возможности, разрабатывает новые ядерные системы и увеличивает роль ядерного оружия в его военной стратегии. По его словам, это серьезный повод для беспокойства.