Բջջային օպերատորները կպարտավորվեն փոխանցել արտակարգ իրավիճակների ծառայություններ՝ ԱԻՆ 112 (911) եւ ոստիկանություն (102) զանգահարած բաժանորդների անձնական տվյալներն ու կոորդինատները։ «Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին» օրենքում լրացում կատարելու համապասխան նախագիծը հավանության է արժանացել փետրվարի 22-ի կառավարության նիստում։ Նախագիծը ներկայացրել է տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանը։
Նրա խոսքով՝ արտակարգ իրավիճակների ծառայությունների պրակտիկայում հաճախ են լինում դեպքեր, երբ օգնության դիմած քաղաքացիները օբյեկտիվ եւ սուբյեկտիվ պատճառներով չեն կարողանում պարզ կամ մոտավոր տեղեկություններ տրամադրել իրենց գտնվելու վայրի մասին այն դեպքում, երբ անհապաղ օգնության կարիք ունեն:
«Այն դեպքերում, երբ օգնությունն ուշանում է, ստիպված ենք լինում ներգրավել նոր ուժեր: Իրավիճակը արմատապես փոխվում է, երբ արագ արձագանքման ծառայություններն ու օպերատորները հնարավորություն ունեն որոշելու զանգահարած քաղաքացու կոորդինատները»,–նշեց նա՝ հիմնվելով ԱՄՆ–ի ու ԵՄ–ի հաջողված փորձի վրա։
Նրա խոսքով՝ բաժանորդների գտնվելու վայրի որոշման համակարգի ներդրումը զգալիորեն կնվազեցնի օգնության տրամադրման ժամանակը, կօգնի հասցեական արձագանքնել եւ կկրճատի ներգրավվող լրացուցիչ ռեսուրսները։

Операторов мобильной связи в Армении обяжут передавать в экстренные службы координаты и личные данные абонентов, позвонивших на экстренные номера МЧС 112 (911) и Полиции (102). Соответствующий проект поправок в законе Армении «Об электронной коммуникации» одобрен на заседании Правительства 22 февраля.  Проект представил министр транспорта, связи и информационных технологий Армении Ваан Мартиросян.
По его словам, в практике экстренных служб часто бывают случаи, когда обратившиеся за помощью граждане по объективным и субъективным причинам не могут дать четкую или приблизительную информацию о своем местонахождении в то время, когда они нуждаются в незамедлительной помощи. «В случаях, когда помощь запаздывает, приходится привлекать новые силы. Ситуация кардинально меняется, когда службы экстренного реагирования и операторы имеют возможность определять координаты позвонивших граждан», - отметил министр, сославшись на удачный опыт стран ЕС и США. По его словам, внедрение системы определения места нахождения  абонентов позволит значительно сократить время оказания помощи, адресно реагировать на сигналы и сократить дополнительно привлекаемые ресурсы.