Ամանորյա տոների ընթացքում Իրանի անվտանգության եւ տեղեկատվության նախարարության հետախուզության աշխատակիցները քրիստոնյաների են ձերբակալել:
Իրանի Քրիստոնեական գործակալության (Mohabat News) փոխանցմամբ, իրավապահները խուզարկություններ են իրականացրել եւ առգրավել ձերբակալվածների անձնական համակարգիչները:
Ոչ պաշտոնական տվյալներով, ձերբակալվել են 10 անձ, այդ թվում` մեկ ընտանիքի անդամներ: Պաշտոնական աղբյուրները դեռ չեն հրապարակել ձերբակալվածների անունները, սակայն Mohabat News-ն ունի այդ ցանկը, որը հրապարակելու է ստուգումներից հետո: Որոշ տվյալներով, մարդկանց ձերբակալել են քրիստոնեական քարոզի համար: Ներկայումս նրանց գտնվելու վայրն անհայտ է:
Ձերբակալվածների մեջ, ըստ ամենայնի, կան նաեւ հայեր:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր NEWS.am-ը, դեկտեմբերի 28-ին հայտնի է դարձել, որ Իրանի քրիստոնեական համայնքի 9 ներկայացուցիչներ 3 ամիս գտնվում են բանտում առանց մեղադրանքներ ներկայացնելու: Նրան ձերբակալել էին Համադանում քրիստոնեություն քարոզելու համար: Ձերբակալվածների մեջ էին նաեւ Վահիկ Աբրահամյանն ու նրա կինը` Սոնյա Քեշիշ Ավանեսյանը:

Во время рождественских и новогодних праздников сотрудниками безопасности и разведки министерства информации Ирана были арестованы христиане.
Согласно Христианскому ИА Ирана (Mohabat News), сотрудники министерства также провели обыск в домах задержанных и конфисковали личные компьютеры.
По неофициальным данным арестованы 10 человек, в том числе члены одной семьи. Официальные источники еще не опубликовали имена арестованных. В распоряжении Mohabat News находится список с именами арестованных, который будет опубликован после проверки.
По некоторым данным, люди арестованы из-за пропаганды христианства и членства в христианских организациях. В настоящее время их местонахождение не известно.
По некоторым данным среди арестованных есть армяне.
Как ранее сообщало Новости Армении-NEWS.am, 28 декабря стало известно, что  9 представителей христианской общины Ирана провели 3 месяца в тюрьме без предъявления обвинений. В день ареста по местному телевидению сообщили, что «группа из 9 христиан задержана в городе Хамадан по обвинению в проповеди Евангелия». Среди них были Ваик Абраамян и его жена Соня Кешиш Аванесян (армяно-иранского происхождения).