Հայաստանում Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսի (World Congress in Information Technology- WCIT) անցկացումը ներդրումների ներգրավման հնարավորություն կդառնա։ Այս մասին փետրվարի 24-ին՝ լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (UITE) նախագահ Ալեքսանդր Եսայանը։
Նրա խոսքով՝ WCIT- 2018–ին, որն անցկացվել է Հնդկաստանի Հայդարաբադ քաղաքում, մասնակցել են աշխարհի մի շարք խոշորագույն ընկերությունների ղեկավարներ։
«Կոնգրեսի անցկացումը Հայաստանում երկրին հնարավորություն կտա ցույց տալ իր պոտենցիալը IT ոլորտում եւ ներդրումներ ներգրավել»,–նշել է Եսայանը՝ հավելելով, որ Հնդկաստանն այդ է հենց արել։
Հայկական պատվիրակությունը, տեսնելով Հնդկաստանում Կոնգրեսի շրջանակներում արված աշխատանքը, հասկացել է, թե ինչ ծավալով աշխատանք պետք է իրականացվի միջոցառումը Հայաստանում պատշաճ մակարդակով կազմակերպելու համար։
Հայաստանը Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների եւ ծառայությունների համաշխարհային դաշինքի անդամ է դարձել 2004 թվականին։ Իսկ 2014 թվականին UITE–ն Մեքսիկայում անցկացված Կոնգրեսի ժամանակ Հայաստանում Կոնգրեսն անցկացնելու իրավունք է ստացել։
WCIT-ն փետրվարի 19-21-ը անցկացվել է Հնդկաստանի Հայդարաբադ քաղաքում, որից հետո Հնդկաստանը WCIT-ի 2019 թ.-ի կոնգրեսն անցկացնելու էստաֆետը հանձնել է Հայաստանին:

Проведение Всемирного конгресса информационных технологий (World Congress in Information Technology- WCIT) в Армении станет для страны возможностью привлечь  инвестиции. Об этом на встрече с журналистами 24 февраля сообщил президент Союза предприятий информационных технологий (UITE) Александр Есаян.
По его словам, в WCIT- 2018, который проходил в индийском городе Хайдарабад, приняли участие руководители многих крупнейших компаний мира.
«Проведение Конгресса в Армении станет для страны возможностью показать свой потенциал в сфере ИТ и привлечь новые инвестиции», - отметил Александр Есаян, добавив, что Индия сделала то же самое.
Армянская делегация, продолжил он, увидев, на каком уровне был проведен Конгресс в Индии, поняла, что предстоит проделать объемную работу для организации мероприятия на должном уровне в Армении.
«Наблюдая за проведением конгресса в других странах, мы поняли, что Армения сможет принять столь огромное количество участников и провести WCIT- 2018 на высоком уровне»,- отметил со своей стороны исполнительный директор UITE Карен Варданян.
Армения стала членом альянса Всемирного альянса информационных технологий и услуг  (World Information Technology And Services Alliance – WITSA)  в 2004 году. В 2014 году UITE получила право на проведение WCIT в Армении в ходе конгресса, организованного в Мексике
WCIT-2018 прошел в индийском городе Хайдарабад 19-21 февраля, по окончанию которого Индия передала эстафету Армении для организации WCIT -2019. WCIT -2019 будет проведен в Армении по инициативе UITE при поддержке правительства.