Հայաստանում Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսի (World Congress in Information Technology- WCIT) անցկացումը ներդրումների ներգրավման հնարավորություն կդառնա։ Այս մասին փետրվարի 24-ին՝ լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (UITE) նախագահ Ալեքսանդր Եսայանը։
Նրա խոսքով՝ WCIT- 2018–ին, որն անցկացվել է Հնդկաստանի Հայդարաբադ քաղաքում, մասնակցել են աշխարհի մի շարք խոշորագույն ընկերությունների ղեկավարներ։
«Կոնգրեսի անցկացումը Հայաստանում երկրին հնարավորություն կտա ցույց տալ իր պոտենցիալը IT ոլորտում եւ ներդրումներ ներգրավել»,–նշել է Եսայանը՝ հավելելով, որ Հնդկաստանն այդ է հենց արել։
Հայկական պատվիրակությունը, տեսնելով Հնդկաստանում Կոնգրեսի շրջանակներում արված աշխատանքը, հասկացել է, թե ինչ ծավալով աշխատանք պետք է իրականացվի միջոցառումը Հայաստանում պատշաճ մակարդակով կազմակերպելու համար։
Հայաստանը Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների եւ ծառայությունների համաշխարհային դաշինքի անդամ է դարձել 2004 թվականին։ Իսկ 2014 թվականին UITE–ն Մեքսիկայում անցկացված Կոնգրեսի ժամանակ Հայաստանում Կոնգրեսն անցկացնելու իրավունք է ստացել։
WCIT-ն փետրվարի 19-21-ը անցկացվել է Հնդկաստանի Հայդարաբադ քաղաքում, որից հետո Հնդկաստանը WCIT-ի 2019 թ.-ի կոնգրեսն անցկացնելու էստաֆետը հանձնել է Հայաստանին:

YEREVAN. – World Congress in Information Technology (WCIT), to be held in Armenia, will be an opportunity to attract investments, president of the Union of the Information Technology Enterprises (UITE) Alexander Yesayan told reporters on Saturday.
According to him, WCIT-2019, took place in the Indian city of Hyderabad and was attended by the leaders of the world's largest companies.
“WCIT-2019 will be an opportunity for the country to show its potential in IT field and attract new investments,” said Alexander Yesayan.
The Armenian delegation, given the level of the Congress in India, realized how much work should be done to organize the event in Armenia, the head noted.
“Armenia can host such a huge number of participants and hold WCIT-2018 at a high level,” UITE Executive Director Karen Vardanyan assured.
Armenia became a member of the Alliance of the World Information Technology and Services Alliance (WITSA) in 2004. In 2014, UITE won the right to hold WCIT-2019 in Armenia.