ԱՄՆ–ն փորձում էր վնաս պատճառել Իրանին, բայց ապարդյուն։ Այս մասին հայտարարել է Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին՝ ելույթ ունենալով Բենդեր Աբբաս քաղաքում, փոխանցում է ՏԱՍՍ–ը։
«Մեկ ամիսց ավելին է, ինչ ականատեսն ենք լինում մեր երկրին վնաս հասցնելու ԱՄՆ–ի փորձերին, բայց այդ փորձերը տապալվել են»,–ասել է նա։ Նախագահը նաեւ շեշտել է, որ Իրանը օտարերկրյա որեւէ պետության օգնության կարիքն չի զգում Պարսից ծոցի երկրների անվտանգությունն ապահովելու համար։
Թեհրանի եւ Վաշինգթոնի հարաբերությունների համատեքստում նա հիշեցրել է, որ ամերիկյան ղեկավարությունն անտրամաբանական հայտարարություններ է արել Գործողությունների համապարփակ գործողությունների պլանի առնչությամբ, հավելելով, որ Իրանը կշարունակի գործել իր ազգային շահերին համապատասխան։
Հիշեցնենք, որ 2017 թվականի հոկտեմբերի 13-ին ԱՄՆ նախագահ դոնալ Թրամփն հայտարարել էր, որ  Իրանի հետ «միջուկային գործարքը» պետք է խստացվի կամ անվավեր ճանաչվի։
Նա նշել է, որ Իրանը հավատարիմ չէ գործարքի ոգուն, ուստի ելնելով Իրանի կողմից աճող վտանգի իրականությունից եւ մեր դաշնակիցների հետ համապարփակ խորհրդակցություններից հետո, ես նոր ռազմավարություն եմ որդեգրում՝ Իրանի կործանարար գործողություններին հակազդելու համար։

The United States has failed to harm Iran, said Iranian President Hassan Rouhani, speaking to the people of Bandar Abbas, IRNA reported.
According to Iranian President, Iran will not ask for permission to build its own missiles, aircraft, tanks and other military equipment to protect itself and the entire region.
As for Tehran-Washington relationship, Hassan Rouhani noted that US made desperate statements on the Joint Comprehensive Action Plan, more commonly known as the Iranian nuclear deal.
Iran would continue to act in accordance with its national interests, said Iran’s President.
As reported earlier, President Donald Trump outlined a tougher U.S. strategy for countering Iran on October 13, 2017. Trump gave deadline to come up with a new sanctions framework around Iranian nuclear deal, agreeing “for the last time” to waive nuclear-related sanctions critical to US participation in the deal.