Եթե ընտրվեմ ՀՀ նախագահ, իմ ողջ եռանդը, երկար տարիների փորձը, նվիրվածությունն ի սպաս եմ դնելու Հայաստանի Հանրապատության, Արցախի Հանրապետության եւ սփյուռքի ազգային խնդիրների լուծմանը: Այս մասին, այսօր՝ մարտի 1-ին, ԱԺ-ում իր ելույթում նշեց ՀՀ նախագահի թեկնածու Արմեն Սարգսյանը:
«Աշխատելու եւ փորձելու եմ ամեն ինչ անել, որպեսզի իմ գործունեությունը լինի Սահմանադրության սահմաններում, սակայն աշխատելու եմ իմ էության ողջ անկեղծությամբ եւ ազնվությամբ։ Լինելու եմ մեկը, որ ոչ միայն ՀՀ նախագահի պարտականություններն է կատարելու, այլ նաեւ կատարելու է ՀՀ քաղաքացու բարձրագույն պարտականությունը՝ լինելու նախեւառաջ այս երկրի քաղաքացի», - նշեց Արմեն Սարգսյանը։
«Փորձելու եմ լինել ոչ միայն այս խորհրդարանի, այլ՝ ՀՀ քաղաքացիների նախագահը։ Փորձելու եմ նաեւ ինչ-որ իմաստով լինել եւ ներկայացնել արցախահայության շահերը, ինչպես նաեւ իրենց բարոյական աջակցությունը կրող նախագահ, ինչպես նաեւ ողջ սփյուռքահայության նախագահը՝ նպատակ ունենալով  իրականացնել ազգային միասնությունը եւ կրկին անգամ դարձնել մեր երկիրը մեկ ազգ, մեկ ժողովուրդ, մեկ ապագա ունեցող ազգ։ Փոքր պետություն՝ համաշխարհային ազգ։ Վստահ եմ, որ եթե մեր քայլերը ճիշտ կատարենք, ապա 21-րդ դարը մերն է լինելու», - եզրափակեց ՀՀ նախագահի թեկնածուն՝ հավելելով. «Մենք երիտասարդ հանրապետություն ենք եւ կերազեմ, որ հաջորդ 26 տարիները լինեն եւս երիտասարդ տարիներ»:
Նշենք, որ այսօր ԱԺ-ում սկսվել է ՀՀ 4-րդ նախագահի ընտրության հարցի քննարկումը, իսկ քվեարկությունը տեղի կունենա վաղը:

В случае моего избрания президентом я направлю свои энергию, многолетний опыт и преданность на решение национальных задач Армении, Карабаха и диаспоры. Об этом заявил в парламенте Армении 1 марта кандидат в президенты от правящей коалиции Армен Саркисян.
«Я буду работать и стремиться к тому, чтобы моя деятельность была в рамках Конституции Армении, буду работать со всей своей искренностью и честностью. Буду человеком, который будет выполнять не только обязанности президента, но и высшую обязанность гражданина Армении – я буду, прежде всего, гражданином этой страны», - заверил Саркисян.
Кандидат в президенты также подчеркнул, что он попытается быть главой всех граждан Армении. «Буду стремиться представлять в каком-то смысле и интересы граждан Карабаха, быть «президентом», получившим и их моральную поддержку, а также президентом всех армян диаспоры, с целью претворения в жизнь идеи национального единства. Маленькое государство, но всемирная нация. Уверен, что если мы сделаем правильные шаги, то 21-ый век будет нашим», - сказал Армен Саркисян.