Դամասկոսի դիրքերի ամրապնդումը Սիրիայում ճգնաժամից դուրս գալու միակ ելքն է: Այս մասին հայտարարել է Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին Թեհրանում Ֆրանսիայի արտգործնախարար Ժան Իվ Լե Դրիանի հետ հանդիպման ժամանակ, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
«Դամասկոսում ճգնաժամը լուծելու այլ միջոց չկա, քան Դամասկոսում կենտրոնական իշխանությունը ամրապնդելը», - ասել է Ռոհանին, որի խոսքերը հրապարակվել են նախագահի աշխատակազմի կայքում:
Նա նաեւ նշել է, որ Սիրիայում ահաբեկչությունը լիովին ոչնչացված չէ եւ սպառնում է այլ երկրներին:
Սիրիայում զինված հակամարտությունը շարունակվում է 2011-ի մարտից: ՄԱԿ տվյալներով՝ այս ընթացքում զոհվել է ավելի քան 220 հազար մարդ: Կարգավորման շուրջ բանակցությունները կատարվում են Աստանայի եւ Ժնեւի հարթակներում: Հունվարի 30-ին Սոչիում տեղի ունեցավ Սիրիայի ազգային երկխոսության կոնգրեսը:

Укрепление позиций Дамаска является единственным путем выхода из кризиса в Сирии. Об этом заявил президент Ирана Хасан Роухани во время встречи с министром иностранных дел Франции Жан-Ивом ле Дрианом в Тегеране, передает РИА Новости.
«Для урегулирования кризиса в Сирии нет какого-либо иного пути, кроме как укрепление центрального правительства в Дамаске», — заявил Роухани, чьи слова были опубликованы на сайте администрации президента.
Он также отметил, что терроризм в Сирии еще до конца не искоренен и угрожает другим странам.
Вооруженный конфликт в Сирии продолжается с марта 2011 года. По данным ООН, за это время погибли более 220 тысяч человек. Переговоры по урегулированию проходят на площадках Астаны и Женевы. 30 января в Сочи прошел конгресс нацдиалога Сирии.