Հունվարի 10-ին, Երեւանի Օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում հնարավորություն կլինի հրաժեշտ տալ մեծանուն դիրիժոր Օհան Դուրյանին: Վերջին հրաժեշտի արարողությունը կսկսվի ժամը 12:00-ին: Հուղարկավորությունը տեղի կունենա նույն օրը Կոմիտասի անվան զբոսայգու պանթեոնում:
Հիշեցնենք, որ անվանի դիրիժորը մահացավ հունվարի 6-ի առավոտյան:
Դուրյանը ծնվել է 1922թ. սեպտեմբերի 8-ին, Երուսաղեմում: Ուսանել է Երուսաղեմի կոնսերվատորիայում` Պֆեֆֆերի եւ Գրինտալի դասարաններում: 1945թ. ավարտել է կոնսերվատորիան եւ շրջագայելու մեկնել Եվրոպայով: 1960-65թ. եղել է Հայկական ֆիլհարմոնիայի գլխավոր դիրիժորը, իսկ 1971-ից` Օպերայի եւ բալետի հայկական թատրոնի դիրիժորը: Աշխատել է Բեռլինի, Դրեզդենի, Լեյպցիգի սիմֆոնիկ նվագախմբերի հետ:
Դուրյանն աշխատել է աշխարհի 110 նվագախմբերի հետ:
Հայաստանի անկախացումից հետո վերադարձել է հայրենիք, եւ ՀՀ իշխանությունների հրավերով ստանձնել Հայաստանի ազգային Օպերայի նվագախմբի գլխավոր դիրիժորի պարտականությունները: Տարիներ տեւած աշխատանքից հետո ներքին խարդավանքների պատճառով մաեստրոն հեռացել էր նվագախմբից:
Հայաստանից հեռանալուց հետո Դուրյանն աշխատել է Մոսկվայում, սակայն կյանքի վերջում վերադարձել էր հայրենիք։ Նշենք, որ ի նշան բողոքի՝ մաեստրոն հետ էր հանձնել ՀՀ իշխանություններից ստացած իր բոլոր բարձր պարգեւները՝ փոխարենը մշտապես մասնակցելով ընդդիմության կազմակերպած միջոցառումներին:

В Национальном академическом театре оперы и балета в Ереване  10 января в 12.00 пройдет церемония прощания со знаменитым армянским дирижером Оганом Дуряном. В тот же день после полудня пройдут похороны дирижера в пантеоне им. Комитаса.
Как ранее сообщало Новости Армении-NEWS.am, утром 6 января на 88-ом году жизни скончался великий армянский дирижер Оган Дурян.
Дурян родился 8 сентября 1922 года в Иерусалиме. Здесь в 1945 году он окончил местную консерваторию, после чего направился путешествовать по Европе. Однако его пути привели на историческую родину – в Советскую Армению. Уже в 1960-65 гг. был главным дирижером Армгосфилармонии, а с 1971 года – дирижером Государственного академического театра оперы и балета им. Спендиарова. За свою жизнь успел поработать со 110 симфоническими оркестрами по всему миру. Периодически покидал Армению и возвращался.
В последние годы занимал активную гражданскую позицию: несмотря на тяжелое заболевание, активно поддерживал оппозицию.